Prywatyzacja bez rozstrzygnięcia

Fiaskiem zakończyła się prywatyzacja Uzdrowiska Horyniec-Zdrój. Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało o zamknięciu negocjacji w tej sprawie bez rozstrzygnięcia.

Jeszcze w połowie marca br. resort skarbu informował o parafowaniu projektu umowy dotyczącej sprzedaży ponad 14 tys. udziałów, które stanowią blisko 90 proc. kapitału zakładowego podkarpackiego uzdrowiska, Europejskiemu Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnemu „Lotos” z siedzibą w Rabce-Zdroju. Z informacji ministerstwa skarbu wynika, że potencjalny inwestor nie spełnił wszystkich warunków określonych w projekcie umowy – jakich resort nie podaje – i w tej sytuacji prywatyzacja została zamknięta bez rozstrzygnięcia. Resort skarbu, który posiada większość udziałów spółki w Horyńcu-Zdroju, nie rezygnuje jednak z prywatyzacji uzdrowiska, a to oznacza, że proces będzie powtórzony. Uzdrowisko w Horyńcu jest właścicielem złoża borowiny, która uchodzi za jedną z najlepszych w Europie i jest skuteczna w leczeniu schorzeń układu ruchowego. Oferuje też m.in. kąpiele w wodzie siarczkowo-siarkowodorowej.
Przychody uzdrowisk stanowią głównie kontrakty zawierane z NFZ. Problemem jest jednak zbyt niska wycena świadczeń przez Fundusz, co powoduje brak rentowności spółek. Prywatyzacja uzdrowisk forsowana od dłuższego czasu przez koalicyjny rząd PO – PSL ma być lekarstwem na problemy tego typu placówek. Nie wiadomo jednak, czy zamiast podnieść jakość i zakres świadczonych usług, nie będzie sprzyjać ograniczaniu dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego. Trudno się bowiem oprzeć wrażeniu, że dla resortów skarbu i zdrowia istotne jest to, aby w sprywatyzowanych spółkach lecznictwo uzdrowiskowe było prowadzone na wysokim poziomie, ale niezależnie od formy własności. Tym bardziej że uzdrowiska są łakomym kąskiem dla inwestorów. Istnieje zagrożenie, że poprzez prywatyzacje państwo wyzbywa się ciążącego na nim obowiązku konstytucyjnego w zakresie ochrony zdrowia. Sprywatyzowane uzdrowiska czy choćby szpitale, owszem, mogą funkcjonować, ale mogą też zostać wyłączone w części, a docelowo nawet w całości z funkcjonowania w obszarze opieki zdrowotnej. Z planu prywatyzacji na lata 2012–2013 MSP przyjętego przez Radę Ministrów 27 marca br. wynika, że przewidywana jest dalsza prywatyzacja spółek uzdrowiskowych.


drukuj

Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl