fot. PAP/Paweł Jaskółka

Protest pracowników Solaris Bus & Coach

Od tygodnia w Wielkopolsce w zakładach Solaris Bus & Coach trwa strajk generalny. Pracownicy domagają się podwyżek w wysokości 800 zł. W poniedziałek wsparł ich Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Spór o wynagrodzenia w Solaris Bus & Coach trwa od kilku miesięcy.

– W ubiegłym oraz w 2020 roku firma poprzez kontrakty i sprzedane autobusy – w naszej ocenie – miała naprawdę duże zyski – mówi  Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej „Solidarności”.

Pracownicy domagają się udziału w zyskach firmy. Żądają oni podwyżek w wysokości 800 zł brutto. W poniedziałek przed siedzibą główną Solaris Bus & Coach odbyła się pikieta. Protestujących pracowników z Wielkopolski wsparli związkowcy z innych części kraju, m.in. ze Śląska i Pomorza.

Strajk to porażka dialogu, ale zawsze można wrócić do rozmów – mówił w trakcie pikiety Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

– Pod firmą jest cała Polska pracownicza, bo z całej Polski przyjechali reprezentanci zakładów pracy ze związku „Solidarność” i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych – wyjaśnił Piotr Duda.

– Nie myślałem, że dojdzie do tego, że będziemy musieli strajkować. To jest ostatnia rzecz, ale niestety pracodawca nie przychylił się do naszej ostatniej propozycji, czyli podniesienia pensji o 400 zł dla każdego pracownika po równo. Podzielił nas na grupy. Nie zgadzamy się z tym – poinformował  Albert Wojtczak przewodniczący „Solidarności” w Solaris Bus & Coach.

Żądanie podwyżki w kwocie 800 zł dla każdego pracownika jest „nierealne ekonomicznie” – stwierdził rzecznik wielkopolskiej spółki Solaris Bus & Coach.  Producent autobusów mówił, że na początku roku pracownicy otrzymali podwyżkę w wysokości 5 proc. wynagrodzenia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl