Projekt o zmianach w OFE czeka na konsultacje

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski zapowiedzieli, że projekt ustawy o zmianach w OFE trafi do konsultacji w tym lub w przyszłym tygodniu.

Szef resortu finansów na antenie jednej ze stacji tłumaczył, że pierwszego tzw. „okienka”, w którym będzie można przenosić środki między ZUS a OFE, można się spodziewać dwa lata po pierwszej deklaracji. Każdy będzie miał trzy miesiące na decyzje.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk mówił, że Polacy powinni co dwa-trzy lata móc wybierać między kierowaniem swoich środków do ZUS, a odprowadzaniem części składki emerytalnej do OFE. Poseł Stanisław Szwed podkreśla, że rząd cały czas zmienia decyzje przedstawiając nowe propozycje. Mówi o założeniach, konsultacjach, a w przyszłorocznym projekcie budżetu uwzględnia zmiany. Według posła brakuje także prawdziwej merytorycznej debaty.

– Jest w tej chwili dramatyczna sytuacja budżetu państwa i robi się koło tego taką zadymkę, a głównym celem tej reformy jest fiskalne ratowanie budżetu państwa. Nikt poważny nigdy nie robiłby czegoś takiego, że w temacie systemu emerytalnego, który ma być systemem stabilnym, bezpiecznym, co dwa tygodnie zmienia zdanie (…). Takich rzeczy się po prostu nie robi – nie ma to nic wspólnego ani z bezpieczeństwem emerytów, ani z ich przyszłością – podsumowuje poseł Stanisław Szwed.

RIRM 

drukuj