fot. pixabay.com

„Solidarność” krytyczna wobec domyślnego przenoszenia środków z OFE do IKE

„Solidarność” nie akceptuje planowanej domyślności decyzji ubezpieczonych o przekazaniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne.

Związek poinformował o tym w opinii przekazanej do rządowego projektu ustawy ws. przeniesienia środków z OFE do IKE. W ocenie Prezydium Komisji Krajowej „Solidarności” efektem zakończenia funkcjonowania OFE powinny być świadczenia dożywotnie, a więc z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Związek uważa, że lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

– ZUS jest najistotniejszą częścią naszej emerytury. To tam zgromadzone są największe środki, więc efekt skali powoduje, że są one lepiej waloryzowane i zarządzane niż w innych przypadkach. Pamiętajmy, że minimalna waloryzacja, która jest ustawowo obowiązkowa, zawsze gwarantuje, że środki zwiększają się powyżej inflacji. Dlatego przynajmniej inflacja „nie zjada” nam tych oszczędności. W przypadku Indywidualnych Kont Emerytalnych, gdyby to była mała kwota, to same koszty zarządzania tymi pieniędzmi „zjadałyby” odłożone środki  – wyjaśnia Marek Lewandowski.

„Solidarność” wnosi o zaniechanie opcji domyślnej tak, by uczestnik systemu musiał dokonać świadomego wyboru. Związek apeluje o szeroką kampanię informacyjną w tej sprawie.

Projekt ws. przeniesienia środków z OFE do IKE został przyjęty przez rząd na początku marca. Zgodnie z nim od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS. Pod koniec marca sejmowe komisje Finansów Publicznych oraz Polityki Społecznej i Rodziny poparły go wraz z poprawkami.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl