fot. PAP/EPA

Prognoza pogody na 7 i 8 listopada

Jak informuje IMGW, pod wpływem wyżu znajdą się krańce wschodnie kontynentu, północno-wschodnia i południowo-wschodnia część Europy oraz północna Skandynawia. Pozostały obszar kontynentu będzie pod wpływem niżów znad Bałtyku, Morza Tyrreńskiego oraz Islandii z frontami atmosferycznymi.

Południowy wschód Polski będzie na skraju rozległego wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Pozostały obszar kraju będzie pod zatoki niskiego ciśnienia z pofalowanym frontem atmosferycznym. Na południe od frontu napływać będzie ciepłe, przetransformowane powietrze zwrotnikowe, na północ od frontu powietrze polarno-morskie.

W piątek na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, ale bez opadów. W obszarze od Śląska, przez centrum kraju, po wschodnie wybrzeże, Warmię, Mazury i Suwalszczyznę zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami i okresami opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9 st., 11 st. na wybrzeżu, Pomorzu i zachodzie kraju, około 12 st. w centrum, do 17 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby, z kierunków południowych, jedynie na południu Podkarpacia umiarkowany, porywisty, południowy. Na szczytach Beskidów wiatr południowy, dość silny i silny (do 45 km/h), w porywach do 100 km/h, a wysoko w Tatrach bardzo silny (do 55 km/h), w porywach do 110 km/h, słabnący.

W nocy z piątku na sobotę na wybrzeżu, Pomorzu, Warmii oraz zachodzie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami, głównie na Pomorzu, mgły ograniczające widzialność do 200 m. Na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie duże, ale bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami i okresami opady deszczu. Najwięcej opadów w obszarze od Śląska Opolskiego i Górnego, przez centrum kraju, po Podlasie i północ Lubelszczyzny, prognozowana suma opadów od 5 mm do 12 mm. Temperatura minimalna od 3 st., 5 st. na wybrzeżu i Pomorzu, około 9 st. w centrum, do 12 st. na Podkarpaciu. Wiatr na wybrzeżu słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, na pozostałym obszarze kraju słaby, zmienny.

W sobotę na wybrzeżu i Pomorzu zachmurzenie umiarkowane i duże, rano miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie duże, ale bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami i okresami opady deszczu. Najwięcej opadów w obszarze od Śląska i Małopolski, przez centrum kraju, po wschodnie Mazury i Podlasie, prognozowana suma opadów od 8 mm do 15 mm. Temperatura maksymalna na północy, zachodzie i w centrum od 8 do 11 st., na pozostałym obszarze od 11 st., 12 st. na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, południu Ziemi Łódzkiej i Mazowsza oraz północy Lubelszczyzny do 17 st. na Podkarpaciu. Wiatr na wybrzeżu słaby i umiarkowany, południowo-zachodni, na pozostałym obszarze kraju słaby, zmienny.

W Warszawie w piątek zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 14 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W nocy zachmurzenie duże, okresami opady deszczu. Temperatura minimalna 10 st. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków południowych. W sobotę zachmurzenie duże, opady deszczu. Temperatura maksymalna 11 st., wystąpi na początku okresu. Wiatr słaby, zmienny.

PAP

drukuj