fot. PAP

Polska będzie pod wpływem niżu

Jak informuje IMGW, od Skandynawii przez Europę Centralną i zachodnią Rosję po Bałkany rozciągać się będzie obszar niskiego ciśnienia związany z niżami z ośrodkami nad Finlandią, Bałtykiem i Chorwacją oraz związane z nimi układy frontów atmosferycznych. Pozostały obszar kontynentu będzie w zasięgu wyżów z centrami nad Irlandią, Balearami i Uralem.

Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem przemieszczającym się z rejonu Cieśnin Duńskich nad Pomorze. Z północnego zachodu, za frontem chłodnym będzie napływać powietrze arktyczno-morskie. Jedynie krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w polarno-morskim powietrzu.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 990 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami przelotne opady deszczu, w górach od zachodu przechodzące w deszcz ze śniegiem. Miejscami, zwłaszcza południowej połowie kraju burze, na południowym wschodzie możliwy grad. Na południu prognozowana wysokość opadu do 15 mm. Temp. maks. od 7 st., 10 st. na zachodzie i północy do 15 st. na południowym wschodzie. Wiatr z kierunków zachodnich, w zachodniej połowie kraju umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h. We wschodniej połowie kraju wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na południowym wschodzie w rejonach burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północnym zachodzie nad ranem rozpogodzenia. Okresami przelotne opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temp. min. od 1 st. do 4 st., w kotlinach górskich od -1 st. do 1 st. Wiatr przeważnie północno-zachodni, porywisty, w zachodniej połowie kraju umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, we wschodniej połowie wiatr słaby i umiarkowany.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie lokalnie rozpogodzenia. Okresami przelotne opady deszczu, początkowo miejscami deszczu ze śniegiem, w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temp. maks. od 6 st. do 10 st. Wiatr północno-zachodni i północny, słaby i umiarkowany, porywisty, na Pomorzu wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, po południu możliwa burza. Temp. maks. 10 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W nocy zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Temp. min. 4 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami przelotne opady deszczu. Temp. maks. 10 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj