fot. flickr.com

Deszczowo i chłodniej w całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że Europa Zachodnia będzie pod wpływem wyżu z centrum w rejonie Irlandii. Na pozostałym obszarze kontynentu dominować będą niże z układami frontów atmosferycznych.

Polska znajdzie się w zasięgu niżu z układem frontów atmosferycznych przemieszczającego się znad Rumunii nad zachodnią Ukrainę, a następnie nad Lubelszczyznę. Pozostaniemy w wilgotnym i dość chłodnym powietrzu polarnym morskim, tylko północny wschód kraju będzie w cieplejszym powietrzu.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa i będzie spadać.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże, a na krańcach południowo-wschodnich całkowite. Rano na południu i wybrzeżu mgła, ograniczająca widzialność do 300 m. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z opadami gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, a na północnym wschodzie do 30 mm. Na południowym wschodzie kraju opady ciągłe, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym i tam prognozowana wysokość opadów na Podkarpaciu do 50 mm. Temperatura maksymalna od 15 st., 17 st. na południowym wschodzie i na wybrzeżu do 22 st. na północy. Chłodniej w rejonach podgórskich Karpat: od 12 st. do 14 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni, tylko na południu kraju północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, a w Tatrach do 100 km/h.

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie duże, a na krańcach południowo-wschodnich całkowite. Okresami opady deszczu oraz zanikające burze. Miejscami opady o natężeniu umiarkowanym, a na południowym wschodzie także o natężeniu silnym. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, a na Podkarpaciu do 25 mm. Na wybrzeżu gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 10 st. do 13 st. Wiatr umiarkowany, na południu kraju porywisty, z kierunków północnych i zachodnich. W Tatrach porywy wiatru do 100 km/h, a w czasie burz do 60 km/h.

PAP/RIRM

drukuj