Macron apeluje do Netanjahu o zagwarantowanie Palestyńczykom prawa do protestu

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który rozmawiał we wtorek telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, zaapelował o zagwarantowanie Palestyńczykom prawa do pokojowych protestów i potępił użycie przemocy w Strefie Gazy – poinformował Pałac Elizejski.

Jak podano w komunikacie, Emmanuel Macron „wyraził bardzo głębokie zaniepokojenie sytuacją w Strefie Gazy i podkreślił, jak wielkie znaczenie ma ochrona ludności cywilnej i prawa do pokojowych protestów”.

Prezydent Francji, który w poniedziałek potępił agresję, do jakiej doszło w Strefie Gazy, i zapowiedział, że podejmie rozmowy ze wszystkimi stronami konfliktu, jeszcze tego samego dnia rozmawiał z królem Jordanii Abdullahem II ibn Husajnem oraz z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem i wyraził dezaprobatę dla „przemocy izraelskiej armii wobec demonstrantów” w Strefie Gazy.

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian powiedział we wtorek francuskim deputowanym, że sytuacja na Bliskim Wschodzie jest wybuchowa i „grozi wojną”. Skrytykował USA za podejmowanie jednostronnych decyzji w sprawie tego regionu, prowadzących do „nieusprawiedliwionej przemocy”.

Stany Zjednoczone przeniosły w poniedziałek oficjalnie swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podczas protestów przeciw tej decyzji 58 Palestyńczyków zginęło tego dnia w starciach z izraelskimi żołnierzami w Strefie Gazy na granicy z Izraelem.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił 6 grudnia 2017 roku, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl