Studenci WSKSiM w Kaliszu

Już po raz siódmy społeczność akademicka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pielgrzymowała do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Temat tegorocznej pielgrzymki to „Wspólnota akademicka zatroskana o właściwy kształt małżeństwa i rodziny”. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej.

W homilii ks. bp Mieczysław Cisło, przypomniał o budowaniu rodziny na Chrystusie. Tylko na Nim rodzina będzie silna i trwała – zaznaczył Ksiądz Biskup.

Trwałość rodziny musi być budowana przede wszystkim na Bogu – rodzina ma być Bogiem silna. Ma być budowana na Dekalogu, na Bożych przykazaniach, a nasza chrześcijańska rodzina ma być budowana na Kazaniu na Górze. Dlatego wzrastajcie, Drodzy Młodzi w wierze i miłości. W wierze, która wciąż jest poszukująca. Prawem naszego umysłu jest stawiać pytania. Niektóre przyprawiają nas o ciemne noce wiary, o różne kryzysy i zwątpienia. Dlatego potrzeba wzrastania w wierze – żebyśmy nie byli ignorantami religijnymi. Potrzeba wiedzy, bo dzisiaj w wielkim stopniu niewiara, ateizm, agresja przeciwko religii rodzi się z ignorancji – wskazał ks. bp Mieczysław Cisło.

Po Eucharystii głos zabrał m.in. Rektor Założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Dyrektor Radia Maryja zwrócił się m.in. do obecnych w kościele studentów.

– Kochani, dziękujemy Panu Bogu. Księża Biskupi, prosimy o modlitwę za naszą uczelnię. To ważna rzecz. Potrzeba ludzi do mediów, do kultury, do polityki. Pamiętam, jak śp. o. Jan Mikrut CSsR, kiedy myśleliśmy o uczelni, zaczynaliśmy z nią, mówił: „Uczelnia to jest coś więcej niż radio”. Tak – bo jeżeli z uczelni wyjdzie wielu ludzi odpowiednich, to przemienią ten świat. I nie bójcie się – z Panem Jezusem przemienicie – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Studenci oprócz wspólnej modlitwy, wysłuchali również świadectw rodzin.

O rodzinie, jako miejscu budowania więzi osobowych, mówiła podczas konferencji dr hab. Barbara Kiereś, adiunkt Katedry Pedagogiki Rodziny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i wykładowca WSKSiM .

– Rodzina jest wspólnotą osób realizującą określony cel: z rodzeniem i wychowaniem potomstwa, ale jednocześnie ma pomóc rozpoznać i zrealizować osobisty cel każdego z członków rodziny, zgodnie z jego osobowymi możnościami i talentami. Tradycja chrześcijańska określa ten cel mianem „powołania”. (…) Rodzina to miejsce, które musi zabezpieczać podmiotowość człowieka, jego suwerenność oraz godność religijną. W takiej rodzinie budowane są więzi osobowe, które sprawiają, że dzięki niej człowiek ma szansę coraz głębiej rozumieć siebie i swoje miejsce w świecie, coraz sprawniej realizować dobro, coraz bardziej kochać drugiego człowieka oraz wzrastać w miłości do Boga jako źródła i celu ludzkiego życia –wskazywała dr hab. Barbara Kiereś.

Transmisję z uroczystości przeprowadziły TV Trwam i Radio Maryja .

 

 

RIRM/TV Trwam News

 

 

drukuj