fot. PAP

Rosjanie oburzeni niszczeniem w Polsce radzieckich pomników

Dziennik „Rossijskaja Gazieta” artykułem „Wandalizm zgodnie z prawem” informuje o tym, że mieszkańcy Nowego Sącza chcą zniszczyć cmentarny pomnik żołnierzy radzieckich.

Jak podaje IAR, dziennik przypomina, że polsko-rosyjska umowa z 1994 roku gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim miejscom pamięci.

„Jeśli cokolwiek zostanie zniszczone, będziemy się zwracać do władz Polski, aby przywróciły stan pierwotny” – cytuje rzeczniczkę rosyjskiej ambasady w Warszawie gazeta.

„Władze zamiast zadbać o porządek w trakcie manifestacji, pospiesznie demontują te elementy, które mogą rozdrażnić prawicowe organizacje” – dodaje gazeta.

Wojciech Podjacki, prezes Ligi Obrony Suwerenności, mówi, że nie ma powodów, by radzieckie pomniki dalej funkcjonowały w przestrzeni publicznej.

Inną sprawą są cmentarze, a inną pomniki. Szczególnie takie pomniki, które są stawiane poza cmentarzami, poza miejscami pochówku, gdzieś w centrach miasta. Tam stoją monumenty, które mają nam przypominać o radzieckiej dominacji. To jest właśnie element polityki historycznej, pseudohistorycznej polityki rosyjskiej – zwraca uwagę prezes Ligi Obrony Suwerenności.

Rozbiórkę pomnika zapowiadano już wielokrotnie. Nie doszło do tego po protestach strony rosyjskiej.

RIRM

drukuj