Putin i Merkel chcą trójstronnych rozmów na temat gazu

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel zgodzili się w rozmowie telefonicznej co do konieczności trójstronnych rozmów w sprawie rosyjskich dostaw gazu dla europejskich odbiorców – oświadczyły służby prasowe Kremla.

„Oboje przywódcy zaakcentowali potrzebę zorganizowania w najszybszym możliwym terminie rozmów między Rosją, Unią Europejską i Ukrainą w sprawie bezpieczeństwa dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu” – poinformował Kreml. Ukraina jest główntym krajem tranzytowym, przez który płynie gaz z Rosji do państw UE.

Kryzys na Ukrainie i aneksja Krymu przez Rosję wywołały dyskusję o uzależnieniu UE od dostaw rosyjskiego gazu. Zgodnie z postanowieniami marcowego szczytu unijnego Komisja Europejska ma przeanalizować bezpieczeństwo energetyczne UE i w czerwcu przedstawić plan zmniejszenia zależności energetycznej wspólnoty.

 Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział dziennikarzom w Berlinie, że kanclerz Merkel wezwała w piątek Putina do realizacji zeszłotygodniowych ustaleń z Genewy, w tym wezwania uzbrojonych prorosyjskich grup do złożenia broni. Postawa Rosji i prorosyjskich separatystów jest „absolutnie rozczarowująca” – ocenił rzecznik.

PAP

drukuj