fot. Paweł Palembas

Prognoza pogody

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będą niże z układami frontów atmosferycznych. Jedynie krańce wschodnie Europy, południowa część Skandynawii oraz południe Wysp Brytyjskich i zachód Półwyspu Iberyjskiego znajdować się będą w zasięgu wyżów.

Polska znajduje się na skraju niżu z ośrodkiem w rejonie Korsyki. Od Dolnego Śląska po południowe Podlasie rozciąga się strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Na południe od frontu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie, na północ od frontu zalegać będzie chłodniejsza, polarno-morska masa powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie zachmurzenie małe, po południu i wieczorem wzrastające do umiarkowanego i dużego. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Ziemi Łódzkiej i północy Mazowsza opady deszczu ze śniegiem. W Sudetach, Przedgórzu Sudeckim oraz wysoko w Tatrach opady śniegu. Na południu Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny miejscami suma opadu do 15 mm. Na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 15 cm.

Temperatura maksymalna od 2, 6 st. na północy, zachodzie i w centrum kraju do 6, 10 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-wschodni i wschodni. W Karpatach porywy wiatru do 80 km/h

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże. Większe przejaśnienia możliwe na krańcach północnych. Opady deszczu. Od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej, przez Wielkopolskę, Kujawy, Pomorze wschodnie po północne Mazowsze, Mazury i Podlasie opady śniegu i śniegu z deszczem. Jedynie na krańcach północno-zachodnich kraju bez opadów. Na południowym zachodzie i południu miejscami suma opadu do 15 mm. Na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach oraz w zachodnich Beskidach i w Tatrach opady śniegu i miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 15 cm.

Temperatura minimalna od -3 st., 1 st. na północy i zachodzie kraju do 2, 6 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, porywisty, na wybrzeżu w porywach do 60 km/h, północno-wschodni. Jedynie na krańcach południowo-wschodnich miejscami wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków wschodnich.

We wtorek zachmurzenie całkowite z możliwością większych przejaśnień na krańcach północno-zachodnich i północnych. Na południowym wschodzie opady deszczu, wieczorem stopniowo przechodzące w śnieg z deszczem i śnieg – miejscami suma opadów do 25 mm. Na zachodzie, północy i w centrum opady śniegu z deszczem i śniegu. Na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach oraz w zachodnich Beskidach i w Tatrach, a po południu również w Bieszczadach, opady śniegu i miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm.

Temperatura maksymalna od 0 do 3 st. na północy, zachodzie i w centrum kraju do 5, 7 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-wschodni i północny, skręcający na zachodzie i południu kraju na północno-zachodni. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie duże. Okresami słabe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna 5 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni. W nocy zachmurzenie całkowite z opadami deszczu. Temperatura minimalna 3 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni. We wtorek zachmurzenie całkowite z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Pod wieczór możliwe opady śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

PAP/RIRM

drukuj