Prof. Wanda Półtawska: Polacy nie zrozumieli przesłania Jana Pawła II

Polska nie wypełnia nauczania św. Jana Pawła II. Mamy do czynienia z ogromnym niezrozumieniem tego, o czym papież Polak uczył – powiedziała w wywiadzie prof. Wanda Półtawska, wieloletnia  przyjaciółka św. Jana Pawła II.

Profesor wyraziła głębokie zaniepokojenie sytuacją, która ma miejsce w naszym kraju. Zwróciła uwagę na zmasowany atak na rodzinę i uderzenie w tożsamość człowieka. Na antenie „RMF FM” zaznaczyła, że Polacy nie zrozumieli przesłania, jakie niósł za sobą pontyfikat św. Jana Pawła II.

– Jestem istotnie zaniepokojona sytuacją Polski, która mając szansę obserwacji świętego człowieka, filozofa i poety, nie zauważyła zupełnie tego, co on naprawdę przyniósł światu. Nie zrozumieli wagi tego wspaniałego pontyfikatu i tego człowieka. To jest żenująca ignorancja! – stwierdziła profesor Wanda Półtawska.

Ks. prof. Bogusław Drożdż z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu mówi, że wypowiedź prof. Półtawskiej ma na celu zachęcić rodaków Jana Pawła II do bliższego poznania i wypełniania jego nauczania.

– Poznawanie nauczania Jana Pawła II to jest poznawanie Kościoła, a także poznawanie natury człowieka, całej kultury, która jest w wielu miejscach poraniona. Można zatem mówić o pewnej obawie, ale popatrzmy też na to od strony nadziei. Myślę, że po ogłoszeniu wielkiego papieża Jana Pawła II świętym, tym bardziej czujemy się jako naród polski zobowiązani do tego, aby poznawać całe nauczanie papieskie – mam tu na myśli zwłaszcza  jego encykliki i jego adhortacje, a więc podstawowe dokumenty, które bardzo mocno mówią o godności człowieka, jego prawach, o otwarciu człowieka na Pana Boga – podkreślił ks. prof. Bogusław Drożdż.

Prof. Wanda Półtawska zaznaczyła też, że dziś, szczególnie młodym ludziom trzeba wskazywać sensowny cel życia. Przypomniała również zdanie, które Jan Paweł II wypowiedział do młodzieży w Toronto: „Nie zadowalajcie się miernotą. Wy dążcie do ideału. A jeżeli nikt tego od was nie wymaga, to wy sami wymagajcie od siebie”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl