Prof. Szyszko: Na COP 24 chcemy odczarować to, co świat myśli na temat Polski

Wybór Katowic na gospodarza COP 24 nie jest przypadkowy, bo jest to najbardziej „zielone” miasto w Polsce – podkreślił w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja minister środowiska prof. Jan Szyszko. Jak dodał, podczas konferencji klimatycznej przyjadą przedstawiciele 200 państw świata, więc jest to idealna okazja, by pokazać, że Polska dokonała ogromnego postępu, jeśli chodzi o redukcję CO2 do atmosfery. Polityk odniósł się również do wycofania USA z porozumień paryskich.

Polska jako przedstawiciel grupy wschodnioeuropejskich państw została wyznaczona na gospodarza 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (COP 24 – przyp. RIRM) w 2018 r. – powiedział prof. Jan Szyszko.

Na COP 24 przyjadą do Polski przedstawiciele 200 państw świata. Będą to m.in. prezydenci, premierzy i ministrowie. Szacuje się, że do Katowic przyjedzie ok. 20 tys. osób – wskazał minister środowiska i dodał, że Polska po raz trzeci będzie gospodarzem największej na świecie konferencji klimatycznej.

Wybór Katowic jako miasto-gospodarz konferencji nie jest przypadkowe – powiedział gość programu „Aktualności dnia”.

Wybraliśmy Katowice (według danych GUS na 2015 r., Katowice są miastem, gdzie udział terenów zielonych jest procentowo największy w całej Polsce) ponieważ chcemy odczarować to, co mówi się na świecie o Polsce. Polska jest krajem, który dokonał ogromnego postępu w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Nasza zieleń posiada ogromną bioróżnorodność i jesteśmy pod tym względem unikatem w skali światowej. Potrafimy tak gospodarować zasobami przyrodniczymi, że posiadamy wszystkie gatunki. Należy też zwrócić szczególną uwagę na to, że nasza gospodarka jest szczególnie uzależniona od węgla kamiennego i w tym zakresie mamy ogromne sukcesy: mamy nowe technologie spalania węgla czy mniejszą emisję. Z tego powodu wykonaliśmy nasze zobowiązania zawarte w umowie z Kioto – wskazał polityk.

Prof. Jan Szyszko odniósł się również do wycofania się Stanów Zjednoczonych z porozumień paryskich i wskazał, że rozumie decyzję prezydenta USA.

Donald Trump zanim został prezydentem podkreślał, że jeśli wygra wybory, to wycofa się z porozumień paryskich. Wygrał wybory i dotrzymuje danego słowa. Realizuje on w tej chwili swój program wyborczy. Donald Trump ma poważne wątpliwości, czy nie dzieje się w ten sposób, że USA ponosi wielkie koszty, podczas gdy ktoś inny nie ponosi kosztów i korzysta z tego manipulując różnego rodzaju danymi – podkreślił minister środowiska.

 Całą rozmowę z prof. Janem Szyszko, ministrem środowiska z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj

RIRM

drukuj