Prof. W. Polak: Sprawa reparacji od Niemiec dla Polski jest otwarta

Polska nigdy nie zrzekła się reparacji od zjednoczonych Niemiec za II wojną światową – mówi w rozmowie z PAP prof. Wojciech Polak, historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Grecja ma analogiczne pretensje do Niemiec, może być naszym sojusznikiem – dodaje.

Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować informację dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec – poinformował PAP poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Analiza ma być gotowa do 11 sierpnia.

„Sprawę reparacji od Niemiec dla Polski uważam za otwartą” – komentuje dla PAP prof. Wojciech Polak.

Zdaniem prof. Polaka „reparacji zrzekliśmy się od Niemieckiej Republiki Demokratycznej, którą wtedy Polska uważała za właściwe państwo niemieckie, natomiast nigdy nie zrzekliśmy się reparacji od całych zjednoczonych Niemiec”. „To trzeba bardzo mocno podkreślić” – dodaje historyk.

Oceniając wartość reparacji, które Polska rzekomo miała dostawać z części wypłacanej przez Niemcy ZSRR historyk stwierdza, że „jak powszechnie wiadomo Sowieci raczej brali, niż komukolwiek coś dawali. Nie dostaliśmy tych reparacji wcale, i nigdy prawomocnie się ich nie zrzekliśmy”.

„Obok podstaw prawnych do domagania się odszkodowań jest jeszcze podstawa moralna, która w tym przypadku jest niezwykle silna” – zauważa prof. Wojciech Polak.

Jak dodaje, Niemcy dokonali na terenie Polski straszliwych zbrodni i zniszczeń.

„W związku z tym wszystkie obliczenia polskich strat, które już wcześniej wykonano, są i powinny być podstawą do podjęcia rozmów z Niemcami” – mówi.

Prof. Wojciech Polak wskazuje także, że Polska w tej sprawie może szukać sojuszników.

„Grecja ma analogiczne pretensje do Niemiec i Polska mogłaby iść z nią tu jednolitym frontem” – zauważa.

Temat reparacji Niemiec dla Grecji podjęła w 2015 roku grecka komisja parlamentarna. Przygotowany przez nią raport został pod koniec lipca przekazany parlamentowi. W raporcie reparacje wyliczono na kwotę 269,5 mld euro.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl