fot. isp-modzelewski.pl

Prof. W. Modzelewski: Władza powinna pospieszyć się z powołaniem sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT

Władza powinna pospieszyć się z powołaniem sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, ponieważ w szybkim tempie znikają, zwłaszcza z internetu, ważne dokumenty i informacje – powiedział prof. Witold Modzelewski.

Ekspert od spraw prawa finansowego oznajmił, że nasz budżet był przez wiele lat przysłowiową „dojną krową” dla oszustów, a uczciwi podatnicy organizowali „zrzutkę” na gigantyczne wielomiliardowe zwroty dla tych osób.

Zdaniem prof. Modzelewskiego przyczyn destrukcji podatku VAT należy szukać w prawie, które ułatwiało i umożliwiało unikanie opodatkowania lub uzyskanie bezzasadnych zwrotów poprzez manipulowanie pewnymi sformułowaniami prawnymi.

Czyniło tak wówczas wiele firm, które obecnie usuwają ze swoich stron internetowych informacje mogące być tego dowodem.

– To jest ogromny zbiór tych dokumentów,  które były, a jeszcze częściowo są dostępne, a dotyczą zwłaszcza lobbingu na stronach internetowych wielu firm, które zajmują się lobbingiem. Były informacje, które to przepisy te firmy załatwiły, to znaczy chwaląc się, że np. załatwiły tzw. odwrócony VAT, co jest fałszerstwem słownym. Jak się pojawiły oszustwa księgowe, to nazwano je kreatywną księgowością. Aby zafałszować rzeczywistość, najpierw trzeba zafałszować słowa –   wskazuje prof. Witold Modzelewski.

Jak dodaje prof. Witold Modzelewski, tym patologiom winna jest także ówczesna władza wykonawcza, która poprzez zaniechanie kontroli podatkowej i skarbowej dawała na nie zezwolenie.

Ekspert uznał także za patologię m. in. likwidację opodatkowania w 2013 r w obrocie gospodarczym sprzedaży większości wyrobów stalowych oraz miedzi, a także zawieranie umów z resortem finansów, który płacił firmom zajmującym się unikaniem opodatkowania za doradztwo i ekspertyzy w dziedzinie podatków.

RIRM

drukuj