By Ministerstwo Finansów - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61570053

CBŚP i KAS rozbiły grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Funkcjonariusze Centralne Biuro Śledcze Policji wspólnie z Krajową Administracją Skarbową pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu rozbili grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami VAT w zakresie obrotu m.in. sprzętem komputerowym i telefonami komórkowymi – poinformowały w poniedziałek KAS i CBŚP.

Jak przekazała rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz, grupa mogła działać od 2013 do 2018 roku w Unii Europejskiej.

„Jej członkowie są podejrzani o przestępstwa w ramach tzw. <<karuzeli VAT>>” – podała policjantka.

„Wszystko wskazuje na to, że podejrzani mogli fałszować dokumenty, a także dopuszczać się oszustw skarbowych. Mieli do tego wykorzystywać częściowo fikcyjny obrót elektroniką użytkową, w tym sprzętem komputerowym i telefonami komórkowymi, który był dokumentowany fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych” – dodała rzeczniczka CBŚP.

Rzeczniczka szefa KAS Anita Wielanek poinformowała, że na działalności grupy Skarb Państwa mógł stracić co najmniej 1 mld zł, z tytułu nieopłacenia części należnych danin publicznych oraz nienależnych zwrotów podatku VAT.

Do wspólnej akcji CBŚP i KAS doszło pod koniec stycznia, gdy funkcjonariusze w ramach tej sprawy zatrzymali czterech mieszkańców województwa wielkopolskiego.

„Akcję przeprowadzono na terenie województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, podlaskiego i dolnośląskiego. W ramach tych działań przeszukano miejsca zamieszkania oraz lokale użytkowane przez osoby zatrzymane i zabezpieczono dokumentację oraz sprzęt elektroniczny” – przekazała Anita Wielanek.

Wielanek dodała, że przejęte podczas zatrzymań przedmioty zostaną poddane szczegółowej analizie.

„Tylko podczas tej akcji zabezpieczone zostało mienie na kwotę około 30 mln zł” – poinformowała z kolei rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Prokurator wskazała, że zatrzymane osoby w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz skarbowych, związanych z nielegalnym obrotem artykułami elektronicznymi w ramach tzw. karuzeli podatkowej i poświadczania w tym celu nieprawdy w dokumentach.

Decyzją sądu zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

„Dotychczas w sprawie zatrzymano już 31 osób i zabezpieczono mienie podejrzanych na kwotę około 60 mln zł, w postaci nieruchomości, pojazdów, środków finansowych znajdujących się na kontach bankowych oraz pieniądze” – podała rzeczniczka CBŚP.

PAP

drukuj