A. Macierewicz: Polacy są narodem, który od narodzin lotnictwa ukochał je niezwykle

Polacy są narodem, który od narodzin lotnictwa ukochał je niezwykle. Symbolem tego są zarówno sukcesy Polaków – Żwirki i Wigury sprzed 85 lat, jak i osiągnięcia dzisiejszych polskich lotników – powiedział szef MON Antoni Macierewicz, otwierając Air Show w Radomiu.

Tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu odbywają się pod hasłem 85 lat „Challenge 1932” – w rocznicę zwycięstwa Polaków: kapitana Stanisława Żwirki i inżyniera Franciszka Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych, należących do najbardziej prestiżowych imprez tego typu na świecie. Na wystawie statycznej można zobaczyć m.in. repliki samolotów z okresu II RP, m.in. samolot RWD5R, którego jednym z konstruktorów był Stanisław Żwirko.

Otwierając pokazy w Radomiu, szef resortu obrony narodowej powiedział, że „Polacy są narodem, który od narodzin lotnictwa ukochał je niezwykle”.

„Tego symbolem jest ta wspaniała para Żwirko i Wigura; spotykamy się w 85. rocznicę ich zwycięstwa” – stwierdził Antoni Macierewicz podczas oficjalnego otwarcia pokazów w Radomiu. Dodał, że symbolem „ukochania przez Polaków lotnictwa są osiągnięcia dzisiejszych polskich lotników, zwłaszcza lotnictwa Wojska Polskiego”.

Minister obrony narodowej zaznaczył, że do miary symbolu urosło nazwisko gen. pilota Andrzeja Błasika, dowódcy Sił Powietrznych RP, który zginął w katastrofie w Smoleńsku.

„Chcę, żebyśmy dzisiaj, podziwiając lotników z całego świata, pamiętali o jego wielkiej ofierze i wielkich zasługach dla lotnictwa polskiego. Nigdy o tym nie zapomnimy” – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Dwudniowe pokazy odbywają się w Radomiu co dwa lata. To największa tego typu impreza lotnicza w Polsce. Jej organizatorami jest wojsko i władze miasta. W tegorocznych pokazach udział wezmą ekipy z 10 państw, m.in. z Czech, Łotwy, Holandii, Włoch, Rumunii, Ukrainy, Austrii, Niemiec, Litwy, USA.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl