fot. Tomasz Strąg

Prof. M. Ryba: Jan Olszewski był patriotą

Postać kojarząca się z tradycją niepodległościową – tak Jana Olszewskiego wspomina politolog, prof. Mieczysław Ryba. Były premier, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL zmarł wieczorem w szpitalu miał 88 lat.

– Na pewno był to patriota i człowiek zaangażowany w ochronę opozycjonistów w czasie komunizmu jako mecenas, adwokat. Był to pierwszy premier po w pełni demokratycznych wyborach i, oczywiście, ten, który zawsze będzie kojarzony z tzw. nocną zmianą, kiedy układ pookrągłostołowy starał się go usunąć i zmienić jego rząd. Na pewno to postać charakterystyczna, a zarazem kojarząca się z tradycją niepodległościową III RP – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z Polską Partią Socjalistyczną.

W latach 60. bronił w procesach politycznych opozycjonistów. W 1980 r. doradzał „Solidarności” i Lechowi Wałęsie. Uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

Zwieńczeniem kariery politycznej Jana Olszewskiego była funkcja szefa rządu którą pełnił w latach 1991/1992. Miał 88 lat.

RIRM

drukuj