fot. PAP/Rafał Guz

Prof. B. Chazan działał zgodnie z prawem. NROZ umorzył postępowanie

Prof. Bogdan Chazan miał prawo odmówić przeprowadzenia tzw. aborcji u pacjentki szpitala im. Świętej Rodziny. Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej postanowił umorzyć postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Rzecznik podtrzymał tym samym swoje postanowienie z maja ubiegłego roku, mówiące o tym, że czyn lekarza nie stanowił przewinienia zawodowego.

Jednocześnie uznano za czytelne i akceptowane stanowisko prof. Bogdana Chazana, że „sumienie człowieka jest niepodzielne”.

Ta decyzja to potwierdzenie faktu, że klauzula sumienia jest jednym z podstawowych gwarantów wykonywania zawodu lekarza w zgodzie z jego sumieniem – podkreśla mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris oraz pełnomocnik i obrońca prof. Bogdana Chazana.

– To natomiast stanowi dla każdego pacjenta gwarancję, że świadczenia, które będą mu udzielane, będą wykonywane zgodnie z najlepszą wiedzą i sumieniem lekarskim. Zatem będzie to stanowić jednocześnie pełną gwarancję praw pacjentów. To kolejny element, który potwierdza, że pan profesor działał zgodnie z prawem, a nie tylko zgodnie z ustawą czy konstytucją, co potwierdził w pewien sposób Trybunał Konstytucyjny orzeczeniem z października 2015 roku. Działał on również zgodnie z zasadami lekarskiej etyki zawodowej, wyrażonej w Kodeksie Etyki Lekarskiej, które mówią przede wszystkim o tym, że każdy lekarz jest powołany do tego, aby chronić życie i wykonywać swój zawód zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą i sumieniem – mówi mec. Jerzy Kwaśniewski.

W wyniku odmowy przeprowadzenia tzw. aborcji prof. Bogdan Chazan został zwolniony ze stanowiska dyrektora Szpitala Świętej Rodziny. Decyzję w tej sprawie podjęła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Kwestia przywrócenia lekarza na stanowisko dyrektora placówki jest obecnie rozpatrywana przez sąd pracy.

RIRM

drukuj