Procedury przyznawania koncesji do Trybunału Konstytucyjnego

 Przepisy regulujące przyznawanie koncesji na nadawanie drogą cyfrową naziemną trafią do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek w tej sprawie wystosowała Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Jak wyjaśniła KRRiT ma zbyt dużą dowolność oceny wniosków o przyznanie koncesji. Prof. Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista powiedziała, że problem tkwi nie w przepisach, ale działaniu KRRiT.
Informacja ta daje nadzieję – powiedział przewodniczący zespołu wspierania Radia Maryja prof. Janusz Kawecki. Wyjaśnił, że oznacza to, iż wystąpienie Zespołu Wspierania Radia Maryja do RPO ws. dyskryminowania odbiorców katolickiej Tv Trwam w dostępie do jej programu odnosi skutek.


Pobierz Pobierz

 

Prof. Janusz Kawecki zauważył, że rzecznik przyznała, iż inspiracją jej wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego było badanie przez nią spraw związanych z przyzwaniem koncesji na nadawanie drogą cyfrową naziemną. Irena Lipowicz zwrócił uwagę na fakt, że otrzymała wiele skarg na decyzję KRRiT w sprawie nieprzyznania TV Trwam miejsca na multipleksie. Jednak jak zauważa przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja – Rzecznik Praw Obywatelskich może ustawowo badać postępowanie KR przez skierowanie wniosku do Sejmu o przeprowadzenie kontroli NIK w tek sprawie. Taki wniosek jednak nie trafił.

Pobierz Pobierz

 

To nie przepisy dot. przyznania koncesji są złe, a praktyka działania KRRiT – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista. Wyjaśniła, że przepisy te rzeczywiście są ogólne, jednak po to, by państwo miało możliwość oceny, pola manewru. Dodała, że w przypadku KRRiT mamy do czynienia z nadużyciem tych przepisów.


Pobierz Pobierz

 

Prof. Krystyna Pawłowicz stwierdziła jednocześnie, że wniosek RPO nie ma zbyt wielkich szans. Wyjaśniła, że po jego rozpatrzeniu TK nakaże doprecyzować przepisy dot. przyznawania koncesji. Jednak na rozstrzygnięcie czeka się latami. Poza tym bardziej interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz ws. dyskryminacyjnej decyzji KRRiT wobec TV Trwam oczekiwana była już od dawna.


Pobierz Pobierz

 

Sformułowanie wniosku RPO wynika z dużej ilość kierowanych do Rzecznika skarg na decyzję KRRiT, która odmówiła TV Trwam miejsca na multipleksie. To jeden z kolejnych ważnych dowodów, pokazujących, że KRRiT łamie prawo i w sposób dowolny podejmuje decyzje – powiedział poseł Andrzej Jaworski.


Pobierz Pobierz

 

Przypominamy, że wciąż trwa akcja zbierania podpisów pod protestem w tej sprawie do KRRiT. Do dzisiaj w siedzibie Radia Maryja w Toruniu policzono 2 mln 261 tys. 778 kopi protestów. Oryginały wysyłane są do siedziby KRRiT. W Polsce i za granicą organizowane są również marsze w obronie TV Trwam. Poseł Andrzej Jaworski ma nadzieję, że wszystkie te działania przyczynią się do tego, że katolicka stacja otrzyma miejsca na multipleksie.

 


Pobierz Pobierz

drukuj

Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl