fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent udaje się dziś do Stanów Zjednoczonych

W Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie bezpieczeństwa nuklearnego. W programie zaplanowano także dwustronne spotkania.

Jak powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski, nie jest jeszcze przesądzona sprawa ewentualnej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Opublikowany przez Kancelarię Prezydenta program przewiduje natomiast rozmowy polskiego prezydenta z  jego odpowiednikami, pochodzącymi m.in. z Turcji, Gruzji czy Ukrainy. Zaplanowany został także udział prezydenta w spotkaniu organizowanym przez wpływowe amerykańskie think tanki.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówi, że prezydent Andrzej Duda chce wykorzystać szczyt nuklearny i wizytę w Waszyngtonie m.in. do przygotowania gruntu pod  lipcowy szczyt NATO w Warszawie.

– Będzie miał kilka dużych spotkań organizowanych przez najważniejsze think tanki, waszyngtońskie ośrodki analityczne, z elitami waszyngtońskimi, naukowymi, analitycznymi, eksperckimi, dziennikarzami, komentatorami politycznymi. To jest taka seria spotkań. Pan prezydent będzie miał wystąpienia dotyczące naszych oczekiwań przed szczytem międzynarodowego bezpieczeństwa i polskiego puntu widzenia na sprawy bezpieczeństwa światowego. Chcemy te wystąpienia prezydenta do tego wykorzystać, żeby polski punkt widzenia tam – na Wschodnim Wybrzeżu Ameryki, stolicy Stanów Zjednoczonych, przedstawić – powiedział Krzysztof Szczerski.

W ramach wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda spotka się również z Polonią amerykańską, a także przedstawicielami młodych środowisk polonijnych.

Uda się także do Biblioteki Kongresu USA oraz złoży kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

RIRM

drukuj