fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin: Obchody 20. lecia członkostwa Polski w NATO

Sojusz Północnoatlantycki jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa państw wolnego świata – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u odwiedza Kwaterę Główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Obecny jest także prezydent Andrzej Duda.

W tym roku mija 20 lat od przystąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO oraz utworzenia kwatery Sojuszu w stolicy Zachodniego Pomorza.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że Polska jest dziś jednym z liderów NATO.

– Sojusz Północnoatlantycki rozwija się. Kiedy 20 lat temu przystępowaliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, byliśmy państwami, które dopiero rozpoczynały proces modernizacji swoich sił zbrojnych. W przypadku Rzeczypospolitej Polskiej możemy dziś powiedzieć, że ten proces nabrał prędkości. Można stwierdzić, że jesteśmy jednym z państw, które kształtują cały Sojusz Północnoatlantycki. Poprzez to, że wydajemy 2 proc. naszego PKB na obronność, stanowimy jedno z państw-liderów NATO – powiedział szef MON.

Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie powstała we wrześniu 1999 roku. Początkowo funkcjonowała w oparciu o uczestnictwo 3 państw ramowych – Polski, Danii i Niemiec. Obecnie jednostkę współtworzy 25 państw. Kwatera jest najwyższym NATO-wskim dowództwem na wschodzie Sojuszu.

RIRM

drukuj