fot. flickr.com

KGP o świętach na drogach: tragiczniej niż w ubiegłym roku

28 osób zginęło, 315 zostało rannych w 240 wypadkach – to bilans tegorocznych świąt wielkanocnych. Jak podkreślają policjanci było tragiczniej niż w ubiegłym roku, kiedy to w 217 wypadkach zginęły 23 osoby.

„Te święta wypadły statystycznie gorzej niż te w ubiegłym roku. Trudno powiedzieć, z czego to wynika. Być może to efekt długiej zimy. Zrobiło się wreszcie ładnie, część kierowców uznała, że można jechać szybciej” – mówi PAP Dawid Marciniak z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Jak dodaje, w tym momencie trudno mówić o przyczynach. Trzy najczęstsze grzechy kierowców to – według niego – nieustąpienie pierwszeństwa, prędkość i błędy przy włączaniu się do ruchu.

Policjanci zatrzymali natomiast mniej pijanych kierowców. „To na pewno cieszy. Z roku na rok, sukcesywnie, liczba nietrzeźwych za kółkiem spada. W te święta zatrzymaliśmy ich 1061, w ubiegłym roku 1118” – mówi Marciniak.

Najwięcej ofiar było w sobotę, gdy w 72 wypadkach zginęło 16 osób, a 107 było rannych. To też niechlubna nowość w porównaniu z ubiegłymi latami; wtedy „rekordy” padały w Wielki Piątek w czasie świątecznych wyjazdów.

W Wielki Poniedziałek, kiedy wiele osób wracało do domów, doszło do 60 wypadków, w których zginęło 6 osób, a 89 zostało rannych.

PAP/RIRM

drukuj