fot. twitter.com

Prezydent skierował do TK wniosek o zbadanie zgodności z przepisami konstytucji nowelizacji ustawy o IPN

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z przepisami konstytucji nowelizacji ustawy o IPN. To działanie w trybie kontroli następczej. Ustawa została podpisana 6 lutego i za dwa tygodnie ma zacząć obowiązywać.

Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa. Zdaniem prezydenta, przepisy powinny być precyzyjne na tyle, by każdy obywatel, po ich przeczytaniu, nie miał żadnych wątpliwości co do karalności określonych zachowań. Ustawę krytykują m.in. Izrael, USA i Ukraina.

Konstytucjonalista prof. Marek Dobrowolski podkreśla, że międzynarodowa i polityczna presja w tej sprawie nie powinna mieć wpływu na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego.

Wydaje się, że ta ustawa nie stwarza żadnych zagrożeń dla badań naukowych nad Holokaustem, natomiast być może względy okołoprawne mogą zmienić trochę sposób oceny tej ustawy przez sędziów TK. Trzeba jednak podkreślić, że sędziowie oceniają zgodność ustawy z konstytucją i wszystkie względy, o których jest mowa, właściwie nie powinny mieć wpływu na rozstrzygnięcie TK. Sędziowie powinni oceniać sucho rozumianą ustawę z konstytucją bez całej otoczki polityczno-międzynarodowej – mówi prof. Dobrowolski.

Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje kary grzywny lub do 3 lat więzienia za publiczne i wbrew faktom przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Wczoraj nowela została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

RIRM

drukuj