PAP/Rafał Guz

Lokatorka Lutosławskiego 9: Nowi właściciele stosowali przemoc fizyczną

Nowi właściciele stosowali przemoc fizyczną. Doszło do pobicia. Jeden z lokatorów, Marek Orłowski, zmarł z wychłodzenia po tym, jak został wyrzucony z mieszkania – powiedziała dziś przed komisją weryfikacyjną ds. warszawskiej reprywatyzacji Alina Kołodziejczyk, lokatorka kamienicy przy ul. Lutosławskiego 9 w Warszawie. Jest to kolejna nieruchomość, której reprywatyzację bada komisja.

Kamienica została zburzona w trakcie działań wojennych. Po wojnie została odbudowana i zmodernizowana ze środków publicznych. M.st. Warszawa oddało ją na mocy decyzji reprywatyzacyjnej w 2013 r., pomimo braku zwrotu nakładów przez beneficjentkę. Wtedy rozpoczął się dramat lokatorów. Podniesiono czynsz. Zeznająca dziś mieszkanka kamienicy powiedziała, że jednego z lokatorów wywleczono z mieszkania siłą. Kobieta stwierdziła, że nowi właściciele stosowali przemoc fizyczną. Doszło do pobicia. Jeden z lokatorów, Marek Orłowski, zmarł z wychłodzenia po tym, jak został wyrzucony z mieszkania. Mimo licznych wezwań, policja nie pomogła mieszkańcom. Według zeznań lokatorki, policjanci także dopuścili się agresji fizycznej.

Na Lutosławskiego 9 dochodziło do dantejskich scen. Nowa właścicielka wcieliła się w rolę komornika – mówi członek komisji weryfikacyjnej Bartłomiej Opaliński.

Można powiedzieć, że pani wcieliła się w rolę komornika, ponieważ samodzielnie dokonała czegoś, co można nazwać quazi-egzekucją. Takiej egzekucji dokonuje komornik, a w tym przypadku nowa właścicielka weszła w rolę takiej osoby. Ta kamienica w czasie wojny została zniszczona. Po wojnie została odbudowana ze środków publicznych. Z przepisów prawnych wynika natomiast, że jeżeli nieruchomość została odbudowana w ponad 60 proc., to nie powinna być zwrócona. Być może istniały tu jedynie prawa do gruntu, natomiast nie do kamienicy. Mało tego, kamienica została odbudowana i nadbudowana, ponieważ w chwili obecnej jest ona dużo większa i dużo bardziej wartościowa aniżeli miało to miejsce przed jej zniszczeniem – wskazuje Bartłomiej Opaliński.

Obok lokatorów kamienicy zeznania mają złożyć także m.in. dzielnicowy uczestniczący w interwencjach na terenie nieruchomości, mąż właścicielki kamienicy, radca prawny m.st. Warszawy, referent w postępowaniu reprywatyzacyjnym przed prezydentem m.st. Warszawy oraz burmistrz Żoliborza.

 

RIRM

drukuj