Komisja weryfikacyjna: w latach 2010-2015 miasto Warszawa wypłaciło ponad 119 mln zł odszkodowań klientom Roberta N.

Ponad 119 mln zł odszkodowań klientom Roberta N. wypłaciło miasto stołeczne Warszawa pod rządami prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Chodzi o decyzje z lat 2010-2015. W związku z tym Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji – apelowali członkowie komisji weryfikacyjnej.

Komisja zaprezentowała dziś specjalny raport. Dokument nie dotyczy decyzji zwrotowych, ale tego, „ile miasto zarządzane przez PO wypłaciło odszkodowania tylko jednej grupie”.

Chodzi o klientów Roberta N. i jego siostry Marzeny K. – byłej urzędnik resortu sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 100 nieruchomości.

Miasto wypłaciło tej jednej grupie tytułem samych odszkodowań 119 mln 200 tys. zł. Komisja zbadała wszystkie decyzje odszkodowawcze w latach 2010- 2015 – powiedział Sebastian Kaleta, wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej.

– Ustaliliśmy, że w okresie sześciu lat urząd m. st. Warszawy, zarządzany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, wydał 82 decyzje odszkodowacze na łączną kwotę 119 milionów. Są to sprawy, w których Robert N. występował jako pełnomocnik osób, które starały się o odszkodowania. Co jest istotne – aż 70 milionów z tej kwoty bezpośrednio zasiliła konta osób, które handlowały roszczeniami i współpracowały z Robertem N. Mowa o jego siostrze, Marzenie K., o Januszu P., który również zeznawał przed komisją. W tym gronie pojawiały się również partnerki obu panów, pojawiała się również znana chociażby ze sprawy Hożej 25 pani Barbara Z., która jest matką Marka M.. Pojawiały się również inne bliskie osoby z rodziny. o była jedna wielka rodzina reprywatyzacyjna. Imperium Roberta N. tak właśnie funkcjonowało – akcentował Sebastian Kaleta.

Od 2011 r. z budżetu państwa przekazywano 200 mln rocznie miastu stołecznemu Warszawa w ramach tzw. funduszu reprywatyzacyjnego. To właśnie z tego funduszu Robert N. dostawał od miasta środki przez szereg lat – tłumaczył Sebastian Kaleta.

RIRM

drukuj