fot. pixabay.com

Komisja weryfikacyjna przyznała już ponad 8 mln 880 tys. zł zadośćuczynień i odszkodowań dla poszkodowanych lokatorów

Ponad 8 mln 880 tys. zł zadośćuczynień i odszkodowań dla poszkodowanych lokatorów przyznała do tej pory komisja weryfikacyjna. Wydanych zostało 267 decyzji o przyznaniu takich środków.

Ich wypłatę ułatwi i usprawni ustawa, która w ubiegły wtorek weszła w życie. Jakie korzyści przyniosą nowe przepisy?

Mówiąc krótko: w myśl ustawy sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania będzie przysługiwał już tylko mieszkańcom. A wszystkie decyzje komisji zaskarżone dotychczas wyłącznie przez m.st. Warszawa mają być uznane za ostateczne i prawomocne.

Środki, z których wypłacone będą odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w terminie 14 dni od wejścia w życia ustawy przekazane mają zostać przez m.st. Warszawę na rachunek Funduszu Reprywatyzacji. Wypłacać je będzie minister finansów. Ze środków wyegzekwowanych od osób zamieszanych w tzw. dziką reprywatyzację zgromadzono łącznie ponad 19 mln 954 tys. złotych.

Teraz jest czas, żeby mieszkańcy, którzy otrzymali decyzję komisji weryfikacyjnej, przekazali dane do przelewów do Ministerstwa Sprawiedliwości – informuje wiceminister sprawiedliwości oraz szef komisji Sebastian Kaleta.

– Następnie przekażemy je do ministra finansów łącznie z pełną pulą dokumnetów związaną z postępowaniami i do 4 grudnia 2020 roku, czyli już za półtora miesiąca, otrzymacie Państwo pieniądze, na które czekacie. Te pieniądze, które mają wyrównać krzywdy, które zostały Wam poczynione. Oczywiście te pieniądze krzywd wszystkich nie naprawią. Natomiast to jest ważny, symboliczny moment, w którym państwo staje po stronie pokrzywdzonych – zaznacza Sebastian Kaleta.

Wiceminister przypomniał, że wcześniej m.st. Warszawa złożyło sprzeciwy od decyzji komisji, która przyznała odszkodowania i zadośćuczynienia lokatorom pokrzywdzonym reprywatyzacją w 267 sprawach.

Warto zaznaczyć, że ustawa ma także drugi ważny aspekt. Nie będzie już można oddawać budynków w ramach reprywatyzacji z lokatorami.

– Źródła patologii i krzywd mieszkańców Warszawy zostały tą ustawą usunięte – podkreśla szef komisji ds. reprywatyzacji.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl