fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawa: Komisja weryfikacyjna stwierdziła nieprawidłowości przy zwrocie Zielnej 32 i Krakowskiego Przedmieścia 85

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji stwierdziła nieprawidłowości przy zwrocie dwóch nieruchomości w Warszawie. Komisja zajęła się adresami Zielna 32 oraz Krakowskie Przedmieście 85. Roszczenie do pierwszej nieruchomości położnej w centrum stolicy zostało zakupione za 100 tys. zł.

Decyzja została wydana w 2002 r. na rzecz Mariana Robełka. Nabywca sprzedał nieruchomość za niemal 8 mln zł. Zgodnie z decyzją komisji, będzie musiał zwrócić kwotę uzyskaną ze sprzedaży.

Wiceminister Sebastian Kaleta, przewodniczący komisji weryfikacyjnej, zwrócił uwagę na okoliczności, w jakich miasto oddało Zielną 32.

– W listopadzie 2002 roku odbywały się w Warszawie wybory prezydenckie, które wygrał śp. prezydent Lech Kaczyński. Dziwnym trafem, na chwilę przed drugą turą wyborów, jednego dnia oddano w Warszawie 50 nieruchomości. Jedną z nich była nieruchomość przy ulicy Zielnej 32. Jeśli wrócimy do atmosfery politycznej w tamtym okresie, śp. Lech Kaczyński wskazywał na duże nieprawidłowości w zarządzaniu miastem. Jak widzimy, warszawscy urzędnicy w tamtym okresie bardzo się spieszyli, żeby zakończyć wiele postępowań, kiedy (śp. Lech Kaczyński) kroczył ku zwycięstwu w wyborach samorządowych. 8 listopada 2002 roku jest rekordowym dniem, jeżeli chodzi o reprywatyzację warszawską – podkreślał Sebastian Kaleta.

Komisja weryfikacyjna stwierdziła także nieważność decyzji prezydenta miasta z 2011 roku w sprawie zwrotu nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu 85. Członkowie komisji tłumaczą to m.in. „niewspółmierną wartością roszczeń”.

Roszczenia do nieruchomości nabyto za 80 tys. zł przy wartości nieruchomości wynoszącej 5 mln zł.

RIRM

drukuj