fot. PAP/Leszek Szymański

Warszawa: Dziś ostatnie pożegnanie prof. Witolda Kieżuna

W Warszawie odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe prof. Witolda Kieżuna – powstańca warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, wybitnego ekonomisty.

Msza święta pogrzebowa prof. Witolda Kieżuna będzie sprawowana w Bazylice świętego Krzyża w Warszawie o godzinie 10.30. Po nabożeństwie kondukt żałobny uda się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie odbędzie się ostatnie pożegnanie.

Prof. Witold Kieżun urodził się 6 lutego 1922 w Wilnie. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem „Wypad”. Służył w oddziale do zadań specjalnych „Harnaś” w batalionie „Gustaw”. Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej. Samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu żołnierzy niemieckich, pozyskując przy tym broń i amunicję dla powstańców.

W 1964 roku prof. Witold Kieżun zdobył stopień doktora nauk ekonomicznych. 5 lat później obronił pracę habilitacyjną w tym obszarze naukowym. W 1975 roku  uzyskał tytuł profesora. W 1980 roku prof. Kieżun został kierownikiem jednego z największych programów Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczących modernizacji krajów Afryki Centralnej. W 1981 roku, nawiązując do wydarzeń w kraju, wizytował 14 uniwersytetów w USA i Kanadzie.

Pozostaje autorem kilkudziesięciu książek i skryptów naukowych, a także szeregu utworów muzyki fortepianowej. Był również honorowym członkiem Polskiej Akademii Nauk. Prof. Witold  Kieżun zmarł 13 czerwca w wieku 99 lat.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl