fot. https://pixabay.com/pl

KE zatwierdziła 258,7 mln euro polskiej pomocy publicznej na budowę siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie

Komisja Europejska zatwierdziła finansowanie przez polski rząd budowy siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie kwotą 258,7 mln euro – poinformowano w poniedziałek. Prace nad gmachem na Cytadeli Warszawskiej są zaawansowane, pierwsi zwiedzający mają odwiedzić Muzeum jesienią.

„Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, polski środek pomocy na finansowanie projektu i budowy nowej siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Pomoc zostanie również przeznaczona na utworzenie stałej ekspozycji muzeum w nowej siedzibie. Budowa ma się zakończyć do końca 2025 roku. Wsparcie przybierze formę dotacji bezpośredniej w wysokości do około 258,7 mln euro (1,2 mld zł), co odpowiada całkowitym szacowanym kosztom realizacji projektu” – przekazano w komunikacie KE.

Komisja oceniła pomoc na podstawie art. 107 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który umożliwia państwom członkowskim udzielanie pomocy państwa na wspieranie kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pod pewnymi warunkami.

Komisja uznała, że polski środek jest „konieczny i odpowiedni do osiągnięcia swojego rzeczywistego celu kulturalnego”. Ponadto Komisja stwierdziła, że „pomoc będzie proporcjonalna, tj. ograniczona do niezbędnego minimum i będzie miała ograniczony wpływ na konkurencję i wymianę handlową w UE”. Na tej podstawie Komisja zatwierdziła środek zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Prace przy budowie stałej siedziby Muzeum Historii Polski, powstającej na Cytadeli Warszawskiej, w sąsiedztwie Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskiego oraz Muzeum Niepodległości, są zaawansowane. Od jesieni tego roku dla zwiedzających otwarta będzie przestrzeń wystaw czasowych. Muzealny gmach składa się z sześciu poziomów, dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych. Jego powierzchnia wynosi łącznie 44 tys. m kw. Budowa rozpoczęła się w 2018 r.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl