Warszawa: uroczystości w 97. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Warszawie odbyły się w poniedziałek uroczystości związane z 97. rocznicą Powstania Wielkopolskiego.

W południe, w intencji powstańców sprawowana była Msza św. w kościele oo. Dominikanów. Następnie odbyły się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

W tym miejscu hołd poległym w powstaniu oddał prezydent Andrzej Duda. Powiedział, że nie byłoby niepodległej, silnej II Rzeczypospolitej, gdyby nie zryw Wielkopolan.

– Ta postawa trwa – postawa patriotyzmu, postawa miłości do ojczyzny, ale także postawa tej miłości, rozumianej jako obowiązek gospodarności, przedsiębiorczości, przynoszenia ojczyźnie dochodu, dawania pracy innym – tego wszystkiego, co dzisiaj decyduje o tym, że Wielkopolska to jeden z najsilniejszych regionów kraju i najlepiej rozwiniętych. Szanowni Państwo! Pamięć Powstania Wielkopolskiego jest ważna, dlatego chciałbym abyśmy co roku spotykali się tutaj, pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie po to właśnie, aby Wielkopolsce i Poznaniowi i tym wszystkim, którzy wtedy dzielnie stanęli z bronią w ręku czy wspierając powstańców, abyśmy składali im co roku hołd – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Centralne obchody 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbyły się w niedzielę w Poznaniu.

RIRM

drukuj