fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

PZ podpisało porozumienie z resortem zdrowia i NFZ

W następnym roku nie grozi nam paraliż w ochronie zdrowia, jaki zafundował nam rząd PO-PSL w ubiegłym roku. Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego podpisali porozumienie z resortem zdrowia i NFZ ws. umów na świadczenie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w kolejnym roku.

Przedstawiciele lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego podkreślają, że jest zgoda co do niewydolnego systemu eWUŚ – wkrótce ma on zostać poprawiony bądź zupełnie zlikwidowany. Ograniczona ma zostać także niepotrzebna biurokracja. Organizacja weźmie ponadto udział w pracach nad ustawą o POZ-ie.

Jacek Krajewski, prezes PZ, mówi, że choć jest jeszcze wiele spraw do załatwienia, to zawarte porozumienie jest dobrym prognostykiem.

– Uważamy, że na ten moment to są rzeczy, które byliśmy w stanie załatwić bez jakiegoś specjalnego tarcia i tworzenia konfliktowych sytuacji. Pamiętajmy, że zeszły rok był bardzo stresujący. Dość tych stresów. Nasi pacjenci nie mają powodów, aby się niepokoić. To, co nam zgłaszali staraliśmy się załatwić, to co się udało załatwiliśmy. Idziemy do pracy od 1 stycznia – komentuje Jacek Krajewski.

Aneksy do umów mają być podpisane do 30 czerwca 2016 roku. Ustawa, dzięki której umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej będą mogły zostać przedłużone, została podpisana przez prezydenta i wejdzie w życie od stycznia 2016 r.

RIRM

drukuj