fot. twitter.com

Komisja weryfikacyjna nakazała zwrot na rzecz miasta stołecznego Warszawa 53 mln zł

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną z 2011 roku ws. nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 63. Komisja nakazała też beneficjentom tej reprywatyzacji zwrot 53 mln zł do budżetu miasta.

Komisja unieważniła decyzję reprywatyzacyjną z 2011 roku. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

W 2011 r. zwrócono nieruchomość, mimo że wcześniej była wydana ostateczna decyzja o odmowie ustanowienia użytkowania wieczystego. Decyzję odmowną w 2004 r. podjął śp. prezydent Lech Kaczyński. Referentka sprawy ze stołecznego ratusza zeznała, że decyzja została zmieniona pod naciskiem władz Warszawy.

Uzasadniając decyzję, komisja wskazała na złą wiarę beneficjentów reprywatyzacji. Chodzi m. in. o spółkę Mokotowska 63. Ponad 50 mln zł muszą zwrócić osoby oraz spółki, które wzbogaciły się na reprywatyzacji. Do miasta wraca także kilkanaście mieszkań

– Komisja zdecydowała nałożyć na Marię Krystynę Krasuską obowiązek zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w kwocie 5 mln zł na rzecz miasta stołecznego Warszawa. Nałożyć na Marzenę K. obowiązek zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości 10,5 mln zł na rzecz miasta stołecznego Warszawa. Nałożyć na Plater Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie obowiązek zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w kwocie 6 mln złotych. Nałożyć na Mokotowską 63 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie obowiązek zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w kwocie 32 mln 171 tys. 746 złotych – mówił przewodniczący komisji Patryk Jaki.

Decyzja została podjęta jednomyślnie. Sprawę Mokotowskiej 63 komisja badała w marcu..

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj