fot. flickr.com

Prezydent podpisał nowelę ws. altan działkowców

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane. Zmiana przepisów ma uchronić działkowców przed rozbiórką ich altan. Wprowadzona regulacja przewiduje, że działkowiec będzie mógł wystąpić do właściwego organu nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność wybudowanej altany działkowej z nowym prawem.

Ustawa legalizuje też obiekty wybudowane na terenie rodzinnych ogrodów działkowych przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Za zalegalizowanie takich obiektów działkowiec nie będzie musiał ponosić opłaty legalizacyjnej.

Poseł Bartosz Kownacki mówi, że nowela jest uzupełnieniem obywatelskiego projektu ustawy i dostosowaniem postanowień sądu. Zwraca jednak uwagę, że problem leży jeszcze w kwestii stosowania prawa przez sądy w Polsce.

– Od samego początku, od kiedy tylko pracowaliśmy nad obywatelskim projektem ustawy o ogródkach działkowych, oczywistym było, że altany nie mogą być rozbierane, że te altany miały odpowiednie rozmiary przewidziane w ustawie, nie były samowolą budowlaną. Sądy zdecydowały inaczej – widać, że one sądzą w oderwaniu od rzeczywistości. Widać, że mamy poważny kryzys wymiaru sprawiedliwości, sądownictwa w Polsce i te przykłady z różnych dziedzin życia można mnożyć – podkreślił poseł.

Należy dodać, że w  przypadku tych altan, wobec których  zostały wszczęte postępowania, będą one umarzane. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania.

RIRM

drukuj