Prezydent Komorowski udaje się do Czech

Prezydent Bronisław Komorowski udaje się w czwartek z dwudniową wizytą do Pragi, gdzie weźmie udział w spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii i Słowenii. Tematem rozmów będzie sytuacja na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne i infrastruktura transportowa w regionie.

Prezydenci Polski, Czech – Milosz Zeman, Słowacji – Andrej Kiska i Węgier – Janos Ader najpierw spotkają się w formule V4, a następnie razem z prezydentami Austrii – Heinzem Fischerem i Słowenii – Borutem Pahorem wezmą udział w obradach podzielonych na dwie sesje plenarne – jedną w czwartek i drugą w piątek.

Prezydenci w czwartek wspólnie otworzą wystawę zatytułowaną „Dunaj-Odra-Łaba”. W piątek zaplanowano konferencję prasową prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii i Słowenii.

„Konsultacje prezydentów będą się koncentrować głównie na kwestiach bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju infrastruktury transportowej łączącej państwa Grupy Wyszehradzkiej” – powiedział w środę PAP i IAR prezydencki doradca ds. zagranicznych Jaromir Sokołowski.

Zaznaczył, że prezydenci przedyskutują kwestię rozwoju transportu drogowego, kolejowego i powietrznego w Europie Środkowej. W tym kontekście omówione zostaną możliwości współpracy państw V4 oraz Austrii i Słowenii.

Jak dodał prezydencki minister, omówione zostaną też aktualne kwestie związane z bezpieczeństwem, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Ukrainie i konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Tematem rozmów będzie też polityka wobec zjawiska rozprzestrzeniania się Państwa Islamskiego oraz proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

Prezydent Komorowski, zaznaczył Sokołowski, będzie podczas praskiego spotkania podkreślał konieczność podejmowania wspólnych wysiłków na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw energii oraz poprawy infrastruktury energetycznej.

Minister poinformował ponadto, że prezydent Komorowski na marginesie praskiego spotkania będzie też rozmawiał z prezydentem Słowenii oraz prezydentem Słowacji.

Sokołowski zaznaczył, że spotkanie w stolicy Czech będzie kolejnym w formacie wyszehradzkim na szczeblu prezydenckim. „Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej brali wspólnie udział w obchodach 25-lecia przemian demokratycznych, najpierw w Warszawie, potem w Budapeszcie, w Lipsku, a na końcu w Pradze i Bratysławie” – powiedział.

Jak zaznaczył, w lipcu przed szczytem NATO w Newport prezydenci spotkali się też w Warszawie w ramach szerszej formuły państw tzw. flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Brali również udział w spotkaniu, które przygotowywało środkowo-wschodnią część Europy do szczytu w Newport” – dodał.

Ukraina, bezpieczeństwo energetyczne i relacje UE-Szwajcaria były tematami wtorkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie, w którym wziął też udział szwajcarski prezydent Didier Burkhalter. Polska premier Ewa Kopacz podkreślała, że należy wzmocnić ofertę UE wobec sąsiadów, zwłaszcza państw Partnerstwa Wschodniego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl