PiS: nieuzasadniona sprzedaż Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Posłowie PIS-u domagają się od ministra skarbu zatrzymania nieuzasadnionej sprzedaży Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Poseł Czesław Hoc i europoseł Marek Gróbarczyk złożyli także zawiadomienie do ABW w tej sprawie.

W piśmie do szefa resortu wskazują oni, że wartość akcji PŻB spadła nagle do 39 mln zł. Sprzedaż następuje w sytuacji, gdy firma rozwija się, przynosi zyski i inwestuje (zakupiła nowy prom za cenę 140 mln zł). Firma zatrudnienia 600 pracowników.

Wartość aktualna spółki PŻB bez zakupionego nowego promu wynosi ok. 76 mln zł. Co więcej, oferta nie obejmuje wartości  rynku, który obsługuje PŻB.

– Sprzedaż za skandalicznie niską cenę przedsiębiorstwa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. mija się z celem i jest wysoce niezrozumiała, a nawet poniekąd podejrzana. Dlatego kierujemy pismo do szefa ABW i tam prosimy o kompleksowe przejrzenie i zbadanie tej całej sprawy. Jednocześnie prosimy szefa ABW o uczestnictwo w systemie opiniowania tych rokowań i transakcji handlowych, co należy do kompetencji szefa ABW – powiedział  poseł Czesław Hoc.

Europoseł Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej dodał, że to co rząd robi z PŻB jest skandalem. Polski rząd nie chce skorzystać z pomocy UE.

– Dostałem oficjalną odpowiedź Komisji Europejskiej w zakresie dyrektyw siarkowych. Otrzymałem odpowiedź, że państwo może użyć środków publicznych do wsparcia przedsiębiorstw, czyli przygotowania jednostek do realizacji tej dyrektywy. Kolejną odpowiedź, którą dostałem to taka, że Finlandia i Francja już notyfikowały swoje programy związane z przeprowadzeniem procesu dostosowania jednostek tak, żeby być konkurencyjnym. Okazuje się, ze odpowiedzią polskiego rządu jest sprzedaż tego przedsiębiorstwa przecząca zdrowemu rozsądkowi – powiedział europoseł Marek Gróbarczyk.     

29 października Ministerstwo Skarbu zaprosiło do składania ofert do nabycia akcji spółki PŻB S.A. po 10 zł każda.

Jednakże w ostatnim dniu składania ofert, tj. 27.listopada resort wartość każdej akcji obniżył do 3,90 zł i przedłużył czas składania ofert do 11 grudnia.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl