fot. PAP/Artur Reszko

Prezydent A. Duda stawia na rodzinę, bezpieczeństwo, pracę, inwestycje i godność

Rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność – to priorytety prezydenta Andrzeja Dudy na kolejną kadencję.

Rodzina – jak mówił prezydent – to nie tylko mama, tata i dzieci, ale również dziadkowie, seniorzy. Oświadczył, że przez pięcioletnią kadencję szczególna opieka nad rodziną została zrealizowana m.in. poprzez program „500 plus”, obniżenie wieku emerytalnego, 13. emeryturę i „godziwą” waloryzację świadczeń.

Prezydent rano na konferencji nakreślił pięć głównych kierunków działań, wśród nich m.in. bezpieczeństwo. Andrzej Duda wymieniał tu znaczenie zarówno bezpieczeństwa materialnego Polaków, jak i militarnego i energetycznego kraju. W tym aspekcie wskazał na wagę współpracy z USA.

– Cieszę się, że dla budowania polskiego bezpieczeństwa udaje się relacje ze Stanami Zjednoczonymi umacniać. Oczywiście są też inne, korzystne aspekty tego umacniania. Możemy dzisiaj do Stanów Zjednoczonych jeździć bez wiz, ale Stany Zjednoczone dzisiaj są naszym sojusznikiem nie tylko w tym zakresie, że dają nam wsparcie i zapewniają w związku z tym bezpieczeństwo militarne, ale to także wsparcie energetyczne. Mamy nasz gazoport w Świnoujściu, kupujemy gaz skroplony LNG i chcemy mieć ten gaz dla siebie. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy takim hubem gazowym – miejscem, z którego gaz jest przesyłany do innych krajów – a więc będziemy dostarczycielem bezpieczeństwa dla krajów naszej części Europy, dla krajów Trójmorza – podkreślał Andrzej Duda.

Mówiąc o kolejnym filarze, czyli pracy, prezydent podkreślił, że obecna władza zredukowała plagę bezrobocia. Według Andrzeja Dudy, należy dążyć do tego, by Polacy zarabiali tak, jak zarabia się w bogatych krajach Europy.

Z kolei inwestycje – jak mówił prezydent – mają być sposobem na wyjście z kryzysu gospodarczego spowodowanego koronawirusem. Wymieniał w tym kontekście wielkie inwestycje – budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego czy przekop Mierzei Wiślanej, ale również mniejsze inwestycje służące obywatelom na co dzień.

RIRM

drukuj