fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda na RB ONZ: Terroryzm nigdy nie jest odpowiedzią

Jeśli chcemy osiągnąć pokój, terroryzm i przemoc nigdy nie są odpowiedzią – powiedział prezydent RP podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Andrzej Duda odniósł się w ten sposób do konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Jak zaznaczył, pokojowe rozstrzyganie sporów to najbardziej przydatne narzędzie społeczności międzynarodowej w przypadku konfliktów. Wskazał na sukcesy mediacji w ostatnim czasie, m.in. w państwach Afryki Zachodniej, na przykład w Gambii, gdzie ECOWAS (Wspólnota Gospodarcza Państwa Afryki Zachodniej) skutecznie interweniowała podczas kryzysu politycznego w 2017 r.

Andrzej Duda wskazał na „szczególną rolę papieża i dyplomacji Watykanu w procesie normalizacji stosunków międzynarodowych i pokojowego załagodzenia wielu światowych kryzysów”.

Prezydent zaznaczył, że obecnie znaczenie rozwiązywania konfliktów drogą dyplomatyczną widoczne jest w na przykładzie Półwyspu Koreańskiego. Podkreślił, że Polska w pełni „wspiera nowe dyplomatyczne inicjatywy wysokiego szczebla mające na celu przywrócenie pokoju na półwyspie”.

Andrzej Duda wskazał też na jeden z – jak zaznaczył – najdłuższych konfliktów na świecie, konflikt między Izraelem a Palestyną.

„Polska, jako kraj o bliskich i dobrych stosunkach zarówno z narodem izraelskim, jak i palestyńskim, zawsze mocno popierała wszystkie inicjatywy zmierzające do stabilizacji i umacniania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie” – zauważył.

Podkreślił, że „tylko jeśli wrócimy do istotnych, decyzyjnych rozmów bilateralnych – w oparciu o prawo międzynarodowe – tylko w taki sposób będziemy w stanie pokojowo rozwiązać ten konflikt”.

„Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy pokoju w Ziemi Świętej, który jest święty dla wszystkich głównych religii monoteistycznych. Jeśli chcemy osiągnąć pokój, terroryzm i przemoc nigdy nie są odpowiedzią” – podkreślił prezydent.

PAP/RIRM

drukuj