Prezydencki minister Adam Kwiatkowski odwiedził Aleksandrę Wasejko zwaną Babcią Szurą, której cała rodzina ratowała Polaków na Wołyniu

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski zakończył swoją wizytę na Ukrainie. Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP przebywał tam od soboty w ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie. We wtorek odwiedził Aleksandrą Wasejko, której cała rodzina ratowała Polaków na Wołyniu.

W programie ostatniego dnia pobytu znalazły się odwiedziny domu rodziny polskiej w miejscowości Maniewicze. Ważnym punktem był przejazd do miejscowości Sokół i spotkanie z Aleksandrą Wasejko.

Kobieta popularnie zwana Babcią Szurą to Ukrainka z Wołynia. Kiedy Aleksanda Wasiejko miała 6 lat, cała jej rodzina była zaangażowana w ratowanie Polaków na Wołyniu w 1943 roku. Jej rodzice próbując ocalić Polaków zawozili im jedzenie, ryzykując tym własne życie.

– To pani, która opiekowała się miejscami i grobami Polaków, którzy zostali zamordowani w trakcie wojny na Wołyniu. Pomagała im i służyła pomocą jej rodzina, jej rodzice. […] To ważny moment. Odwiedziliśmy ją, osobę odznaczoną przez pana prezydenta Andrzeja Dudę pierwszym odznaczeniem, medalem „Virtus et Fraternitas”. Pojechaliśmy do niej, żeby jej jeszcze raz podziękować, odwiedzić ją w jej domu – podkreśla Adam Kwiatkowski.

Jak powiedział prezydencki minister, Babcia Szura medal „Virtus et Fraternitas” odebrała w Polsce w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie [zobacz więcej]. 

W trakcie pobytu na Ukrainie minister Adam Kwiatkowski wziął m.in. udział w obchodach 76 rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej [czytaj więcej]. Spotykał się też z Polakami mieszkającymi na Ukrainie, przekazywał im paczki oraz odwiedził miejsca upamiętniające naszych rodaków.

radiomaryja.pl

drukuj