fot. Tomasz Strąg

Prezes PiS zapowiada kolejne dwie duże reformy

Dekoncentracja mediów oraz reforma służb specjalnych – to kolejne duże reformy które w najbliższym czasie chce przeprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. O tych planach prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie udzielonym wczoraj TV Trwam. Zapewnił także, że rząd nie cofnie się przed reformą sądownictwa, którą według sondaży popiera ponad 80 proc. Polaków.

Reformy – jak powiedział prezes PiS – mają zostać przeprowadzone praktycznie we wszystkich resortach.

 – Jeśli chodzi o duże reformy, to z całą pewnością stoi przed nami kwestia dekoncentracji mediów. Tu też będzie zapewne bardzo silny opór – ocenił Jarosław Kaczyński.

Rząd planuje ograniczenie procentowego udziału w mediach kapitału zagranicznego. Niemal 80 proc. gazet to dziś kapitał zachodni, z czego 75 proc. – niemiecki. Repolonizacja nie będzie oznaczać odbierania niczego na siłę, ale po przekroczeniu wyznaczonego progu firmy zagraniczne będą musiały odsprzedać cześć udziałów. Ta zmiana – zdaniem politologa Bartłomieja Orła – wydaje się być bardzo potrzebna i społecznie akceptowana.

– Wyraźnie pokazuje to list pana Marka Dukana, szefa koncernu „Ringier Axel Springer” do polskich dziennikarzy tego koncernu, który instruował ich tak de facto jak mają pisać, jak mają się zachowywać, jeżeli chodzi o konflikt opozycji i rządu – wskazuje Bartłomiej Orzeł.

Prawie gotowa jest już reforma służb specjalnych. W podkomisji znajduje się też projekt reformy służb dyplomatycznych. Skutecznie realizowane mają też zostać plany gospodarcze, których pilnuje Ministerstwo Rozwoju. Duży nacisk Prawo i Sprawiedliwość ma położyć m.in. na uszczelnianie systemu podatkowego. Zdaniem prezesa PiS, ten system mocno kuleje.

– Musimy jeszcze niejedno uczynić po to, żeby w Polsce było sprawiedliwie, bo niepłacenie podatków to jest pewien akt niesprawiedliwości. Mówię tutaj przede wszystkim nie o jakiś ludziach ubogich, czy nawet silnie zarabiających, tylko mówię o tych, którzy mają bardzo dużo i nie chcą płacić podatków – podkreśla Jarosław Kaczyński. 

Pewne sprawy, zgodnie z zapowiedziami Jarosława Kaczyńskiego, zostaną odłożone na okres po wyborach w 2019 r. Część reform ma być uzależniona od sytuacji gospodarczej Polski. Jeśli ta będzie dobra, wówczas zostaną wprowadzone główne, o charakterze prospołecznym. Każda reforma PiS ma być realizowana przez ludzi uczciwych – wyraźnie zaznacza prezes Prawa i Sprawiedliwości.

 – Ktoś, kto działa w imieniu PiS, wszystko jedno, czy jest w spółce Skarbu Państwa, czy w administracji państwowej, czy w samorządzie, musi być uczciwy – akcentuje Jarosław Kaczyński.

Realizacja wielkiego planu rozwoju gospodarczego Polski spotyka się z uznaniem ekonomistów, którzy z nadzieją patrzą na plany obozu rządzącego i polepszające się wskaźniki gospodarcze.

– Rząd powinien przejść do uszczelnienia systemu podatku dochodowego, ponieważ w tych podatkach – jak widzimy – dochodzi do bardzo dużych nadużyć oraz transferów dochodów z kapitałów za granicę, co niestety odbija się negatywnie na polskim budżecie oraz Polakach – mówi dr Krystian Mieszkała, ekonomista.

Jarosław Kaczyński zaapelował jednocześnie do wszystkich osób, które chcą dobrej zmiany w Polsce, żeby byli w tej sprawie zjednoczeni. Prezes PiS chce wyciszenia emocji wokół sprawy prezydenckich wet.

– Współpraca Kancelarii Prezydenta, większości parlamentarnej, niezależnej prawicy, daje szanse, że te reformy zostaną przeprowadzone. Te reformy są ze sobą ściśle powiązane. One stanowią pewną integralną całość, ale też trzeba po prostu wyciągnąć wnioski z dotychczasowych prób przeprowadzania reform. Myślę tutaj przede wszystkim o reformie sądownictwa. One muszą być w jakiś sposób jeszcze bardziej konsultowane, wyjaśniane społeczeństwu – tłumaczy wiceprezes Prawicy RP dr Krzysztof Kawęcki     

Ostatni sondaż, przeprowadzony przez Ipsos, pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość może dziś liczyć na 38-procentowe poparcie.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj