fot. PAP/Tytus Żmijewski

Prezes J. Kaczyński o usunięciu przez władze rosyjskie biało-czerwonych flag z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu: Próbują się zemścić za naszą pomoc dla Ukrainy

O sprawie usunięcia polskich flag z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu i Miednoje informowały w sobotę rosyjskie media. Fakt zdjęcia naszej flagi z memoriału w Katyniu potwierdził później polski konsul w Smoleńsku. Nasz konsulat podjął interwencję u rosyjskich zarządców tego terenu, stanowczo protestując przeciw takim działaniom.

Polski konsul wskazał również, że świadczy to o braku cywilizowanego podejścia do kwestii pamięci pomordowanych Polaków. A dziś interweniować ma rząd, który złoży notę dyplomatyczną do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

Do sprawy odniósł się podczas wizyty w Inowrocławiu prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

Odczytuję to tak, jak każdy w tej sytuacji. Próbują się zemścić za naszą pomoc dla Ukrainy. Mogę powiedzieć jedno. Na akty niekulturalne, po prostu chamskie, nie należy odpowiadać podobnymi – tak, jak i w życiu. W związku z tym my będziemy kontynuować tę akcję dekomunizacji naszej przestrzeni publicznej. Wszystkie te pomniki, które w Polsce stoją, znajdą się w jakichś muzeach czy zbiorach tego rodzaju rzeźb, ale nie będziemy odpowiadać tym samym. Mamy przemyślaną politykę wobec Rosji – mówił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński dodał, że od wielu lat jest zwolennikiem przeniesienia do Polski szczątków naszych bohaterów ze wszystkich cmentarzy zagranicznych, w tym z Katynia i utworzenia na wschodzie kraju kopca, który stałby się jednocześnie cmentarzem. Według prezesa PiS jest to najlepsze wyjście.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl