fot. PAP/EPA

Premierzy państw grupy V4 wzięli udział w szczycie konsumenckim dot. podwójnej jakości produktów spożywczych

Z udziałem premier Beaty Szydło w Bratysławie odbył się dziś szczyt konsumencki zorganizowany z inicjatywy rządów Słowacji i Czech. Rozmowy dotyczyły kwestii podwójnej jakości produktów spożywczych. 

W obradach uczestniczyli premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, przedstawiciele Komisji Europejskiej i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. 

Premier Beata Szydło mówiła na konferencji po obradach, że obywatele ze wszystkich państw Unii Europejskiej mają jednakowe prawo dostępu do produktów oferowanych na wspólnym rynku.

– Różnicowanie jakości określonych produktów zależnie od kraju ich sprzedaży jest oczywiście niedopuszczalne. Polska popiera działania zmierzające do wyeliminowania nieuczciwych praktyk rynkowych i zapewnienia konsumentom dostępu do dobrych jakościowo produktów. Przyjmujemy z zadowoleniem działania, które podjęła już Komisja Europejska, prac, które mają doprowadzić do wyjaśnienia tego problemu z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. Polska uważa również, że powinniśmy bardzo mocno i aktywnie zabiegać o to, żeby produkty, które wyprodukowane są w naszej części Europy, w Europie Środkowej, mogły być sprzedawane na różnych rynkach – podkreśliła Beata Szydło.

Premier dodała, że kraje V4 rozmawiały też o kwestiach, które są planowane na agendzie UE w najbliższym czasie. Beata Szydło przypomniała w tym kontekście stanowisko Grupy Wyszehradzkiej dot. przyszłości Europy.

Musimy myśleć o rozwoju Europy w oparciu o solidarność i jedność. Różnorodność poszczególnych państw członkowskich jest atutem, który wzmacnia Europę, a podziały Europy na wąskie grupy są i prowadzą do rozbicia – zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

RIRM

drukuj