fot. PAP/Paweł Supernak

Premier Morawiecki spotkał się z szefem KE Junckerem

W Brukseli we wtorek wieczorem zakończyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem i wiceszefem KE Fransem Timmermansem. Polski premier rozmawiał także z Junckerem w „cztery oczy”.

Było to pierwsze tego typu dwustronne spotkanie z szefem KE, odkąd władzę w Polsce przejęło Prawo i Sprawiedliwość.

Rozmowy Mateusza Morawieckiego z Jean-Claude’em Junckerem i wiceszefem KE Fransem Timmermansem miały dotyczyć zarówno kwestii praworządności, jak i relacji Warszawa-Bruksela. Według rzecznika KE Margaritisa Schinasa w trakcie spotkania poruszone miały zostać tematy europejskie, agenda liderów i główne nadchodzące wydarzenia europejskie.

Premier Polski po spotkaniu z Junckerem oświadczył, że strony potwierdziły sobie „wolę współpracy w bardzo wielu obszarach”. Jak powiedział, rozmowa dotyczyła m.in. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

– Powiedziałem, że nasze intencje służą temu, by ten system był sprawniejszy, bardziej sprawiedliwy, bardziej obiektywny – poinformował Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział też, że przedstawił szefowi KE racje polskiego rządu ws. reformy wymiaru sprawiedliwości.

„Trudno, żeby podczas takiego spotkania reakcja drugiej strony była jakaś zasadniczo odmienna od tego, jaka była wcześniej” – dodał.

Jak zaznaczył wierzy, że przedstawienie racji rządu i patrzenia na system wymiaru sprawiedliwości trafi do rozmówców Brukseli, do KE i innych instytucji unijnych.

Na początku roku szef polskiego rządu mówił, że ma nadzieję, iż polski rząd przekona do swoich rozwiązań dotyczących reformy sądownictwa „przynajmniej znaczną część opinii publicznej nawet w UE”. Mówiąc o reakcjach międzynarodowych na reformę sądownictwa w Polsce, dodał, że „wierzy w dialog, w rozmowę, w wyjaśnienie”.

PAP/RIRM

drukuj