fot. PAP/Tomasz Gzell

Rząd Mateusza Morawieckiego stawia na rozwój gospodarczy

Zmiany w rządzie i stworzenie nowych resortów potwierdza, że gabinet Mateusza Morawieckiego stawia na rozwój gospodarczy. „To będzie rząd modernizacji Polski” – przekonywał premier podczas wczorajszego zaprzysiężenia nowych ministrów.

Po zaprzysiężeniu nowych ministrów premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że jego rząd będzie dążył do wielkiej modernizacji Polski.

– Polska demokracja musi być demokracją z sercem. Demokracją, która służy ludziom, odnajduje nowe ścieżki udziału ludzi w rządach, udziału ludzi w gospodarce, w bogaceniu się zarówno duchowym, jak i materialnym – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Stworzenie dwóch nowych ministerstw: Przedsiębiorczości i Technologii oraz Inwestycji i Rozwoju jest realizacją założeń planu zrównoważonego rozwoju Polski, który opracował premier Mateusz Morawiecki.

– Nacisk teraz ma być położony na innowacje, czyli właśnie na technologie, które znalazły się w nazwie ministerstwa kierowanego od wczoraj przez panią Jadwigę Emilewicz. Będzie kładziony nacisk także na inwestycje, a więc na ten wskaźnik makroekonomiczny, który niedomagał w ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy – wskazał ekonomista dr Marian Szołucha.

Tempo i dynamika inwestycji były zdecydowanie za niskie patrząc na możliwości i aspiracje Polski – podkreślił ekonomista dr Marian Szołucha. Ma się to zmienić – deklarował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który zapewnił, że rok 2018 będzie rokiem inwestycji. Kluczowe jest też wsparcie rozwoju innowacji i wysokich technologii w gospodarce.

– Struktura polskiej gospodarki wymaga wzmocnienia tego sektora. To jest sektor, który w międzynarodowych stosunkach gospodarczych dzisiaj w powiązaniach ekonomicznych pomiędzy poszczególnymi krajami stanowi najważniejszą przewagę konkurencyjną państw bogatych nad całą resztą świata. Nad wszystkimi innymi gospodarkami – powiedział dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Minister Jadwiga Emiliewicz, obejmując nowy resort przedsiębiorczości i technologii, zapewniła, że będzie dążyć do wzrostu poziomu inwestycji, zwiększenia skali innowacyjności oraz wydatków na badania i rozwój. Po dwóch latach wprowadzania programów społecznych, które doprowadziły do wzrostu konsumpcji i napędziły popyt w gospodarce niezbędne jest równoległe wsparcie dla przedsiębiorców.

– Musi zostać zderegulowana, odciążona w zakresie podatków i generalnie wzmocniona strona podażowa, czyli lepiej muszą mieć polscy przedsiębiorcy – podkreślił dr Marian Szołucha.

Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała deregulacje rynku w taki sposób, żeby sprzyjał on małym i średnim przedsiębiorcom. Rząd będzie też zachęcał imigrantów ekonomicznych do powrotu i inwestowania w ojczyźnie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj