fot. Tomasz Strąg

Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela

Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję szefa resortu rolnictwa i rozwoju wsi. Według oficjalnych informacji minister Krzysztof Jurgiel złożył ją ze względów osobistych.

Minister Krzysztof Jurgiel szefował resortem rolnictwa w latach 2006 – 2007. Po wygranych wyborach przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 r. ponownie został ministrem rolnictwa w rządzie premier Beaty Szydło. Po rekonstrukcji rządu Krzysztof Jurgiel utrzymał swoje stanowisko w nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego. Dziś złożył swoją dymisję na ręce premiera.

– Pan minister Jurgiel złożył rezygnację z powodów osobistych. Dymisja została przyjęta przez pana premiera Mateusza Morawieckiego. Wkrótce poznacie państwo następcę – powiedziała rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

Rzecznik rządu Joanna Kopicńska nie chciała ujawnić jaki były powody takiej decyzji. Jednak od stycznia media spekulowały o planowanej dymisji ministra Jurgiela i jego rzekomej trudnej współpracy z premierem Mateuszem Morawieckim. Totalna opozycja nie pozostawia na byłym ministrze suchej nitki.

– Minister Jurgiel podał się do dymisji, bo mu kazano podać się do dymisji, bo już nawet Kaczyński zrozumiał, że jest tak nieudolny, że już nie da się dalej pudrować rzeczywistości – zaznaczył poseł PO Marcin Kierwiński.

Zastrzeżenia dotyczące działalności Ministerstwa Rolnictwa były formułowane przez wiele środowisk, dotyczyły m.in. walki z afrykańskim pomorem świń.

Poseł Jarosław Sachajko z Kukiz 15 zwrócił również uwagę na nierozwiązaną sprawę sprzedaży bezpośredniej zdrowej żywności produkowanej przez rolników.

– Rolnicy bardzo długo czekali na to, nie tylko rolnicy, ale również konsumenci, nie mogąc mieć dostępu do dobrej, zdrowej żywności. Minister Jurgiel działał bardzo pozorancko, więcej obiecywał niż robił. Na ostatnim Sejmie odrzucono projekt Kukiz’15 dotyczący sprzedaży bezpośredniej w sklepach – podkreślił Jarosław Sachajko.

Ministra broni rzecznik rządu podkreślając, że miał on wiele trudnych zadań.

– Minister Jurgiel dzielnie pomagał rolnikom – akcentowała Joanna Kopcińska.

Rzecznik rządu zapewnia równocześnie, że rząd robi wszystko, aby wspierać rolników m.in. w sprawie suszy, która dotknęła wielu gospodarzy.

– Premier Mateusz Morawiecki zadaniował swoich ministrów pracujących w rządzie do przygotowania szczegółowych raportów. Podejmuje konkretne działania, nigdy nie zostawiał i nie zostawi rolników – podkreśliła Joanna Kopcińska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj