fot. Robert Sobkowicz / Nasz Dziennik

Premier i minister zdrowia będą rozmawiać o pakiecie onkologicznym

O wdrażaniu pakietu onkologicznego mają dziś rozmawiać premier i minister zdrowia. Spotkanie Ewy Kopacz z Bartoszem Arłukowiczem planowane jest po południu.

Szefowa rządu na antenie jednej ze stacji radiowych stwierdziła, że oceni wprowadzenie pakietu obiektywnie. Zapewnia, że jeśli będzie potrzeba, zasugeruje ewentualne zmiany.

Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący OZZL, podkreśla, że rząd już przed wprowadzeniem prawa powinien wysłuchać ekspertów, a nie dopiero później wprowadzać zmiany.

Lekarz powiedział, że władza w Polsce działa na zasadzie rządu okupacyjnego. Prawo nie służy społeczeństwu, a jedynie rządzącym.

2-3 miesiące po oficjalnym wejściu w życie tych nowych przepisów, one nie działały. Nie było konsylium, nie było koordynatorów onkologicznych w wielu szpitalach. Mogę to powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że taka ocena nie może być dobra. Nie wiem, jaka ona będzie. Na pewno będzie znakomita, bo jeżeli ktoś, kto ma ocenić samego siebie, nie będzie przecież wyciągał złych rzeczy, tylko wyciągnie parę rzeczy, które może gdzieś tam udało się poprawić. Może będzie jakiś jeden chory, który był wcześniej zoperowany i to właśnie pokażą. Ale już nie pokażą pięciu czy dziesięciu tysięcy, którzy na tym stracili. Nie pokażą kłopotów świadczeniodawców, którzy mają problemy z uzyskaniem refundacji – powiedział Zdzisław Szramik.

Na temat pakietu onkologicznego premier ma rozmawiać także z prezesem NFZ. Pakiet wszedł w życie 1 stycznia tego roku.

W założeniu miał skrócić czas oczekiwania na leczenie poprzez tzw. zieloną kartę.

Naczelna Rada Lekarska zapowiedziała skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie pakietu.

RIRM

drukuj