Premier Beata Szydło spotka się w środę z repatriantami

Premier Beata Szydło spotka się w środę w Pułtusku z repatriantami – poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Spotkanie ma związek z nowymi przepisami, które mają osobom polskiego pochodzenia ułatwić osiedlanie się w naszym kraju.

„W środę pani premier udaje się do Pułtuska na spotkanie z repatriantami” – powiedział Bochenek na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Podkreślił przy tym, że przyjęty w zeszłym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o repatriacji ma na celu ułatwienie powrotu i osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o osoby zesłane lub deportowane przez władze ZSRR do Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu lub azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, a także potomków tych osób.

W projekcie zmieniono definicję repatrianta i procedurę związaną z przyznawaniem wizy krajowej w celu repatriacji. Przewidziano także ustanowienie pełnomocnika rządu ds. repatriacji oraz utworzenie Rady ds. Repatriacji.

Do zadań powoływanego przez premiera pełnomocnika ma należeć koordynowanie działań wspierających repatriantów, a także wydawanie decyzji w sprawie przyznawania im pomocy finansowej. Pełnomocnik ma współpracować z organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.

Rada ds. Repatriacji ma być organem opiniodawczo-doradczym pełnomocnika. W jej skład wejdzie pięciu członków powołanych (na wniosek pełnomocnika) przez premiera spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie repatriacji. Jej podstawowym zadaniem będzie zgłaszanie propozycji usprawniających organizację tego procesu. Kadencja Rady ma trwać pięć lat.

Projekt przewiduje ponadto tworzenie ośrodków adaptacyjnych dla repatriantów, które mają zapewniać im kursy języka polskiego, zajęcia z historii i tradycji polskiej, szkolenia zawodowe oraz zajęcia adaptacyjno-integracyjne, dzięki którym repatriant pozna np. polski system opieki zdrowotnej, system oświaty, zasady bezpieczeństwa publicznego oraz zasady polityki prorodzinnej i pomocy społecznej oraz uprawnienia osób niepełnosprawnych. Ośrodki mają być prowadzone przez organizacje społeczne, stowarzyszenia lub inne osoby prawne wyłonione w otwartym konkursie ofert.

Repatriant ma być umieszczany w takim ośrodku na podstawie decyzji pełnomocnika rządu ds. repatriacji na okres od trzech do sześciu miesięcy. Nowe prawo zakłada ponadto, że repatriant będzie mógł otrzymać 200 zł miesięcznie, przy czym świadczenie nie będzie przyznawane osobie, która podjęła pracę zarobkową, chyba że jest to osoba małoletnia.

W projekcie zaproponowano także nową formę pomocy finansowej dla repatriantów. Chodzi o wsparcie w wysokości do 25 tys. złotych dla osoby, która opuści ośrodek adaptacyjny. Pomoc będzie przyznawał pełnomocnik rządu ds. repatriacji na wniosek osoby zainteresowanej. Repatriant będzie mógł przeznaczyć ją na dopłatę do zakupu mieszkania lub dopłatę do czynszu wynajmowanego mieszkania. Pomoc będzie mogła być udzielana przez okres nie dłuższy niż 10 lat od dnia opuszczenia ośrodka przez repatrianta. Nowe przepisy przewidują też pomoc dla repatrianta na pokrycie kosztów remontu i adaptacji lokalu mieszkalnego w wysokości 6 tys. zł.

Projekt noweli przewiduje, że gminie, która zapewni lokal mieszkalny repatriantowi, zostanie udzielona jednorazowa dotacja z budżetu państwa do 25 tys. zł na repatrianta.

W projektowanych przepisach poszerzono także katalog zwolnień od podatku od spadków i darowizn, w wyniku których repatriant stał się właścicielem mieszkania lub domu jednorodzinnego, po spełnieniu wskazanych warunków.

Zgodnie z projektem znowelizowane przepisy miałyby zasadniczo obowiązywać od 1 maja 2017 r.; część regulacji powinna wejść w życie 1 września 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl