Premier B. Szydło udaje się z wizytą do Albanii

Premier Beata Szydło udaje się dziś z jednodniową wizytą do Albanii. W jej trakcie dojdzie do zawarcia dwóch umów o współpracy gospodarczej, to dobra okazja do promocji polskiej gospodarki i polskich produktów w tym kraju – powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Szefowa polskiego rządu w Tiranie będzie rozmawiać z premierem Albanii Edim Ramą oraz z prezydentem Albanii Bujarem Nishanim.

„Wizyta w Albanii organizowana jest na zaproszenie strony albańskiej i ma charakter roboczy. (…) Biorąc pod uwagę, że ostatnia wizyta dwustronna miała miejsce w 2004 roku, dzisiejsze spotkanie może być dobrą okazją do ożywienia polsko-albańskich relacji zwłaszcza w sferze gospodarczej i kulturalnej” – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Jak dodał rzecznik, wraz z premier do Albanii udają się „liczni przedstawiciele polskiego przemysłu, którzy wezmą udział w Polsko-Albańskim Forum Ekonomicznym”.

W trakcie wizyty ma dojść do podpisania: umowy o współpracy pomiędzy Związkiem Izb Handlu i Przemysłu Albanii a polską Krajową Izbą Gospodarczą oraz porozumienia inicjującego kooperację pomiędzy Albańską Agencją Rozwoju Inwestycji a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP podpisze z Ministerstwem Kultury Republiki Albanii program współpracy na lata 2016-2019.

Rzecznik rządu powiedział, że wizyta w Albanii jest doskonałą okazją do promocji polskiej gospodarki i polskich produktów w tym kraju. Zwrócił również uwagę, że konieczny jest pogłębiony dialog polityczny ze względu na fakt, że Albania jest jedynym członkiem NATO w regionie Bałkanów Zachodnich.

PAP/RIRM

drukuj