Wnioski prezesa TK ws. trzech sędziów Trybunału – odrzucone przez sąd

Warszawski sąd odrzucił wnioski prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego ws. trzech sędziów niedopuszczanych przez niego do orzekania. Sąd uzasadnił, że zachodzi niedopuszczalność drogi sądowej.

Wnioski dotyczyły nakazania przez sąd w trybie cywilnym „powstrzymania się od wykonywania czynności sędziego TK sędziom blokowanym przez prezesa Trybunału.

Chodzi o sędziów: Mariusza Muszyńskiego, Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego. Andrzej Rzepliński chciał powstrzymania ich orzekania do czasu prawomocnego zakończenia zapowiadanego przez siebie pozwu. Dotyczy on stwierdzenia nieważności lub ustalenia nieistnienia oświadczenia ws. ślubowania przed prezydentem.

Sędzia prof. Mariusz Muszyński odnosząc się do sprawy ocenił, że prezes Rzepliński przekracza już wszelkie granice absurdu.

– Sejm nas wybrał, i ani Trybunał Konstytucyjny, ani prezes tego Trybunału nie mają prawa nie dopuszczać nas do orzekania. On de facto nas nie dopuszcza i w ten sposób łamie prawo. Mi tylko pozostaje mieć nadzieję, że w pewnym momencie państwo się o to upomni i tak jak z każdym obywatelem, który łamie prawo, w jakiś sposób też rozstrzygnie to, co pan prezes wykonuje. Bo innego rozwiązania tutaj nie ma. To, co on robi od roku, to jest jaskrawe nadużycie prawa i jego pozycji. To też pokazuje, jak te nasze wszystkie sita są niedoskonałe i jak nieodpowiedzialnych ludzi powołuje się na, tak naprawdę, wysokie stanowiska w państwie – komentuje sędzia.

Według rzecznik Sądu Okręgowego, w każdej z trzech spraw jako pozwanych Prezes Rzepliński wskazał prezydenta RP oraz odpowiednio każdego z tych sędziów.

Kadencja obecnego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego kończy się 19. grudnia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl